3. 9. 2024.

Najavljeni porez na nekretnine koji će se uvesti u Hrvatskoj izazvao je lavinu reakcija, od kojih su mnoge negativne. Novi porez opteretit će nekretnine kao oblik ulaganja te bi, u teoriji, trebao stvoriti uvjete za pad cijena nekretnina. Kritičari tvrde kako do toga neće doći i da je porez na nekretnine samo još jedan u nizu načina na koji država otežava ulaganje i nepravedno oporezuje imovinu, dok pobornici novog poreza smatraju kako će se na taj način stvoriti pravednije tržište.

Što god mislili o novom porezu, jedno je sigurno – država će ga uvesti. Nekretnine će tako postati manje privlačne ulagačima kao opcija ulaganja u realnu imovinu koja za cilj ima dugoročnu zaštitu kapitala. 

Uz već postojeći porez na promet nekretninama, kao i komunalnu naknadu i brojne troškove održavanja koje nekretnine nose, novi porez na nekretnine posljednji je u nizu troškova kojeg ulagači u kuće i stanove moraju uzeti u obzir prilikom izračuna isplativosti investicije.

Porezi smanjuju isplativost ulaganja

Porezi su način na koji država financira cjelokupni javni sektor, ali i mehanizam pomoću kojega države potiče ili obeshrabruje određene aktivnosti. Primjerice, ideja iza uvođenja poreza na nekretnine je obeshrabriti posjedovanje stanova koji se ne koriste većinu godine, što bi u teoriji takve stanove trebalo staviti na tržište, kako bi zbog povećane ponude cijena nekretnina krenula padati i tako postati priuštiva većem broju ljudi.

No, porezi često imaju nepredviđene posljedice. Porez na nekretnine tako će vjerojatno pogoditi i one koji su naslijedili kuće u ruralnim područjima, a takvu djedovinu nije lako prodati. Država takve nekretnine stavlja u isti koš sa stanovima u Zagrebu ili apartmanima na moru – svi su podložni oporezivanju. 

Osim toga, porez na nekretnine obeshrabruje pojedince da nekretnine kupuju u svrhu dugoročnog ulaganja. Iako je realna imovina jedan od rijetkih načina zaštite kapitala od inflacije (koja je također posljedica državnih politika), čini se da bi država radije da štediše svoj novac drže na neisplativim bankovnim štednjama nego da ga ulažu u nešto unosnije.

Nisu nekretnine jedina vrsta imovine podložna oporezivanju – realizirana zarada od ulaganja u dionice, fondove i kriptovalute podliježe porezu na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka, ako je rok ulaganja do dvije godine. Ako kojim slučajem imate pravo na isplatu dividende, i nju će vam država oporezivati, bez obzira na vrijeme ulaganja.

Kod investicijskog zlata, s druge strane, ne postoje nikakvi porezi. Zlatne poluge i zlatnici oslobođeni su PDV-a prilikom kupnje te poreza na kapitalnu dobit prilikom prodaje – bez ikakvih vremenskih ograničenja. Zlato stoga predstavlja jedinu široko dostupnu investiciju koja je u potpunosti oslobođena baš svih poreza.

 

Zašto je zlato oslobođeno poreza?

Bitno je napomenuti kako nije svo zlato oslobođeno poreza, nego samo točno određeni fizički predmeti čije su karakteristike jasno propisane zakonom. Radi se o zlatnim polugama i zlatnicima koji ispunjavaju određene kriterije kao što su čistoća i nominalna vrijednost (za zlatnike). Predmeti poput zlatnog nakita ili ukrasnih predmeta od zlata nisu oslobođeni poreza i na njih se plaća PDV prilikom kupnje, zbog čega nisu najbolji izbor za ulaganje u zlato.

S obzirom da država oporezuje praktički svaki oblik ulaganja osim zlata, nameće se jednostavno pitanje: zašto je zlato oslobođeno poreza?

Odgovor ne treba tražiti u nacionalnom fiskalnom sustavu, već u direktivama Europske unije. EU, naime, svim je državama članicama izdala jasnu uputu kako bi investicijsko zlato trebalo biti oslobođeno od poreza. Upravo je zbog toga ulaganje u zlato u Hrvatskoj postalo popularno tek nakon ulaska u EU 2013. godine, obzirom da je tek tada ukinut PDV na investicijsko zlato.

Kao službeno objašnjenje, na stranicama EU piše kako je investicijsko zlato oslobođeno PDV-a “kako bi se promovirala upotreba zlata kao financijskog instrumenta”. 

Prije direktive EU, svaka je država članica imala različiti iznos PDV-a na zlato, zbog čega su ulagači poluge i zlatnike kupovali samo u onim državama koje su imale nizak porez. Ukidanje poreza na zlato u cijeloj EU stoga je izjednačilo tržište i omogućilo ulaganje bez poreza u svakoj državi članici.

Investicijsko zlato je stoga i danas praktički jedini oblik ulaganja oslobođen poreza, bez ikakvih ograničenja. Ako kupite zlatnik ili polugu, cijena zlata naraste i odlučite ju prodati kako biste ostvarili zaradu, nećete državi biti dužni ni centa. Zlato je stoga najbolji izbor za ulaganje u realnu imovinu za sve one ulagače koji žele biti u potpunosti neovisni od države.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.