27.11.2023.

Cijena zlata, gledano u američkim dolarima, probila je psihološku razinu od 2,000 $ po unci. Točnije, u trenutku pisanja ovog članka, cijena iznosi 2,015.5 $ po unci, što je povećanje od 1.6% u zadnjih tjedan dana. U nastavku ćemo objasniti koji uzroci stoje iza ovog skoka cijene. 

Dolar slabi, FED više neće dizati kamatne stope

Dolarov indeks koji mjeri vrijednost američke valute naprema šest drugih najvažnijih valuta prošli je tjedan pao za 1.9%, na najnižu razinu u zadnjih nekoliko mjeseci. Istovremeno, dolar je u odnosu na euro oslabio 2.1%. Naime, obzirom da je inflacija u SAD-u oslabila, ulagači vjeruju kako je došao kraj dizanju kamatnih stopa od strane FED-a te kako bi sljedeće godine moglo doći i do njihovog smanjenja.

Slijedom toga, ovaj je mjesec došlo do velike rasprodaje američkog dolara. Investitori su prodali gotovo 1.6% otvorenih dolarskih pozicija, što je najveća razina u posljednjih godinu dana. Negativan trend započeo je kad su početkom mjeseca objavljeni slabiji podaci o zapošljavanju u SAD-u. Prema analitičirama, slabljenje dolara moglo bi se nastaviti i u narednom periodu jer investitori žele smanjiti rizik od izloženost američkoj imovini.

Raste potražnja za zlatom

Ako kamatne stope nastave stagnirati i naposljetku padnu, to bi učinilo američke državne obveznice manje privlačnima kao siguran instrument ulaganja u odnosu na zlato, što bi u kratkom roku moglo potaknuti potražnju za žutim plemenitim metalom. Drugi faktor koji potiče porast potražnje su pomiješani ekonomski podaci o stanju američkog gospodarstva. Prema najnovijim izvješćima, američki proizvodni sektor je u kontrakciji, dok uslužni bilježi neutralnu aktivnost, što, uz slabljenje dolara, djeluje pozitivno na potražnje za zlatom kao sigurnim utočištem u nesigurnim vremenima. 

Nadalje, Daniel Ghali, viši strateg za robno tržište u TD Securities, navodi kako su kineski investitori samo u posljednjih tjedan dana kupili preko 17.5 tona zlata, dok istovremeno Narodna banka Kine prodaje velike količine američkog dolara te kupuje juan i zlato. Ghali dodaje: “Očekujem da će zapadni ulagači uglavnom nastaviti ignorirati tržište zlata sve dok SAD ne upadne u recesiju u prvoj polovici sljedeće godine, što će prisiliti Federalne rezerve na agresivno smanjenje kamatnih stopa.”

Uskoro 2200 dolara po unci?

Stručnjaci iz najveće privatne banke na svijetu, švicarskog UBS-a, prognoziraju kako bi cijena zlata u narednih godinu dana mogla doseći rekordnih 2,200 američkih dolara po unci zbog rizika od recesije, padajućih kamatnih stopa, rastućih geopolitičkih tenzijai sl. Iz UBS-a očekuju recesiju u SAD-u sredinom 2024. godine tj. stagnaciju ili pad BDP-a već u drugom kvartalu nadolazeće godine. U svojem izvješću za iduću godinu o zlatu pišu sljedeće:  “Smatramo da zlato može pružiti učinkovitu zaštitu portfelja od rastućih geopolitičkih napetosti.”

Cijena zlata često se ponaša kontraciklički, što znači da je otporna na visoku inflaciju te sve vrste gospodarskih, financijskih i društvenih kriza. U protekla dva desetljeća, cijena zlata narasla je za više od 445%, što je preko 8.5% kada se gleda prosječni godišnji prinos u tom periodu. Tijekom posljednje velike recesije od 2007. do 2011. cijena zlata narasla je za gotovo 200%, a u zadnjih 5 godina preko 70%. Iz tog razloga, investitori prepoznaju investicijsko zlato kao sigurno utočište očuvanja vrijednosti u kriznim vremenima, ali i općenito u dugom roku.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata 

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.