2024. godina zaradila je titulu superizborne godine zbog činjenice da čak dvije milijarde ljudi u preko 70 država svijeta ove godine odlučuje o smjeru politike svoje zemlje. 

Iza nas su izbori za Europski parlament, francuski parlamentarni izbori te britanski parlamentarni izbori, dok nas predsjednički izbori u SAD-u čekaju u studenom. 

Kako politički izbori utječu na cijenu zlata, saznajte u nastavku.

Ekonomska politika države ovisi o vlasti

Gospodarstvo svake zemlje u dobroj mjeri ovisi o tome tko je na vlasti. Politika može utjecati na razinu reguliranosti tržišta, na dovođenje i primjenu zakona vezanih uz tržišno natjecanje, na kreditni rejting zemlje i još mnogo toga, no ponajviše na fiskalnu i monetarnu politiku. Fiskalna politika odnosi se na javne prihode i javne rashode, što znači da o njoj ovisi porezna politika, javni sektor, mirovinski sustav itd. Monetarna politika, pojednostavljeno, odnosi se na ponudu novca, visinu kamatnih stopa i stopu inflacije.

Iz tog razloga, iznimno je važno kakva će biti ekonomska politika vladajućih: hoće li biti za više ili manje tržišne regulacije, za veće ili manje poreze, za povećanje ili smanjenje javnog sektora, hoće li se više ili manje zaduživati, koje će mjere poduzeti kako bi utjecali na smanjenje inflacije, kako će stimulirati gospodarstvo i drugo. Sve su to osnovna pitanja na koja političari moraju znati odgovor ako žele doći na vlast. Ako političari stvore lošu poslovnu i ulagačku klimu, time mogu otjerati strane investitore i narušiti povjerenje svojih trgovinskih partnera, što može loše utjecati na gospodarstvo njihove države. 

Isto tako, tržišta i investitori pomno će pratiti što se događa u svjetskoj politici, kako bi mogli pravovremeno reagirati na moguće promjene i potencijalne krize. Političko-ekonomski smjer velikih država i ekonomija poput SAD-a, Kine, Njemačke, Japana ili Indije, utječe na ekonomiju cjelokupnog svijeta, a ako u bilo kojoj od tih zemalja dođe do neke vrste krize, posljedice će osjetiti svi ostali.

Političke krize utječu na ekonomiju

U SAD-u je tijekom posljednja dva izborna ciklusa došlo do velike polarizacije u političkom pogledu. Vrijednosna pitanja na neki su se način prelila i na ekonomski plan, ponajprije zbog velikih investicijskih tvrtki i fodnova koji upravljaju značajnim sredstvima, a zalažu se ili su se prethodno zalagali za tzv. ESG ulaganje koje vodi računa o tome ispunjava li određena kompanija zadane ekološke i sociološke ciljeve. S druge strane, predsjednički kandidati kao što je Trump su sami po sebi imućni i svojim potezima mogu direktno utjecati i na politiku, i na tržište.

Povrh toga, investitori i dionička tržišta na neki način strepe što bi moglo biti s Amerikom gotovo svake godine kada se u toj zemlji odvijaju važni izbori. Hoće li doći do krize vlasti, hoće li biti nemira, hoće li biti novih konvencionalnih ili trgovinskih ratova, hoće li se republikanci i demokrati dogovoriti oko važnih pitanja poput plafona javnog duga, hoće li se ekonomija oporaviti od prethodne krize i visoke inflacije, kako će se trošiti javni novac, kakve će biti cijene goriva i što će biti sa stopom nezaposlenosti. 

Ono što muči mnoge Amerikance su i odnosi SAD s jedne strane te Kine i Rusije s druge, kao i situacija na Bliskom istoku po pitanju Izraela, jer ukoliko se tenzije nastave dizati, jednog bi dana moglo doći i do svjetskog sukoba, a sve ovisi o tome kako će se koja administracija postaviti u smislu vanjske politike.

Europu također trese svojevrsna politička kriza. Razvoj situacije u Francuskoj nakon drugog kruga parlamentarnih izbora ostaje neizvjestan. Ne zna se što će biti s formiranjem vlasti, ali lako je moguće da će doći do bitnijeg zaokreta u odnosu na dosadašnji političko-ekonomski smjer. Problem je i to što su dugo vremena Francuska i Njemačka vodile glavnu riječ kada je u pitanju bila politika Europske unije, a da bi situacija bila kompliciranija, i Njemačku sljedeće godine očekuju parlamentarni izbori koji bi mogli donijeti slične promjene kao u Francuskoj. Što to znači za budućnost EU, nitko zasad nema jasan odgovor.

Zlato kao utočište tijekom političkih i ekonomskih kriza

Politika i u užem smislu politička nestabilnost ili kriza bitno utječu na ekonomiju, a ako se radi o važnoj zemlji ili zajednici zemalja poput EU, to onda znači da je i globalno gospodarstvo na udaru. Jednom kada tržište odnosno investitori osjete neizvjesnost, bit će sve manje i manje skloni preuzimanju rizika. Drugim riječima, investitori počinju tražiti sigurnost te instrumente koji će nositi manji rizik kako bi zaštitili svoju imovinu.

Investicijsko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga smatra se tradicionalnim instrumentom zaštite vrijednosti koje sa sobom nosi nizak rizik te relativno visok prinos. Iz tog razloga, investitori često pribjegavaju zlatu tijekom nesigurnih vremena kada potražnja za žutim plemenitim metalom prirodno raste, a samim time i njegova cijena. To smo mogli vidjeti u gotovo svim kriznim trenucima u posljednjih 15-ak godina.

No, zašto zlato ima tradiciju sigurnosti? Zlato ima ograničenu ponudu te intrizičnu vrijednost temeljem svojih specifičnih fizičkih svojstava. Kao takvo zlato je sačuvalo svoju kupovinu moć te nadživjelo gotovo sve papirnate valute u povijesti. Štoviše, te fiat valute najčešće su propadale upravo zbog ekonomskih kriza i hiperinflacije koje su pak bile uzrokovane ratovima i političkim destabilizacijama.

Nadalje, investicijsko zlato realna je imovina slično kao što su to nekretnine, međutim njegove su prednosti to što je znatno pristupačnije, mobilnije i likvidnije. Investicijsko zlato može se kupiti za nekoliko desetaka eura, isto kao i za nekoliko stotina tisuća eura. Može se nositi sa sobom i prodati bilo gdje u svijetu u vrlo kratkom roku kroz otkup zlata, što nije slučaj s nekretninama. U tom smislu, oni koji su posjedovali investicijsko zlato u vremenima političkih i ekonomskih kriza, u pravilu su bili znatno mobilniji i bolje su prolazili od onih koji ga nisu posjedovali.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskih srebrnjaka u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.