10. 6. 2024.
Izgledno je kako su ukupne zlatne rezerve središnjih banaka u svijetu pretekle ukupne devizne rezerve eura kao valute.
Naime, prema procjenama, moguće je da zlato sada čini više od 18% međunarodnih rezervi, dok se euro nalazi tek na 16%. Što to znači za zlato u dugom roku? Pročitajte u nastavku.
Što su devizne rezerve?
Ukratko, devizne rezerve predstavljaju sredstva u stranoj valuti koje služe središnjoj banci kako bi održavala stabilnost međunarodnih plaćanja i deviznog tečaja valute.
Analitičari koji se bave proučavanjem međunarodnih pričuva stranih valuta tj. deviznim rezervama u različitim zemljama u svijetu, obično se fokusiraju na glavne svjetske valute kao što su američki dolar, euro, britansku funtu, japanski jen, kineski juan i druge.
Grafovi koji prikazuju udio pojedine svjetske valute u ukupnim deviznim rezervama svih zemalja na svijetu, najčešće uključuju razdoblje od 1999., kada je uveden euro, pa do zadnje dostupnih podataka.
Iz takvih grafova, primjerice, može se vidjeti da je na djelu proces dedolarizacije te da je američki dolar sa 71% udjela u međunarodnim rezervama 2001. spao na 59% krajem 2021., odnosno 58% prošle godine.
Ipak, analitičari najčešće u obzir ne uzimaju zlatne rezerve tako da se postavlja pitanje: što bi bilo kada bismo u “jednadžbu” ubacili zlato i vidjeli kako ono kotira kao rezerva u odnosu na druge svjetske valute?
Zlato vs. dolar u međunarodnim deviznim rezervama
Iz ovog grafa, vidljivo je da je zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga nekoć služilo kao podloga monetarnog sustava odnosno da je na snazi bio tzv. zlatni standard. Nakon Drugog svjetskog rata, američki dolar polako počinje jačati, a nakon 70-ih, kada dolazi do ukidanja zlatnog standarda u svijetu, dolar preuzima više-manje glavnu ulogu i mijenja zlato kao svjetsku rezervnu valutu, uz kratku iznimku ranih 80-ih kada je došlo do naftne krize.
Sada kada smo u obzir uzeli zlato, također uočavamo jednu zanimljivost, a to je da je dolar 2023. zapravo pao na 48% ukupnih međunarodnih rezervi. U posljednjih 10-15 godina, čini se da je trend krenuo u kontra-smjeru od onog kojeg smo gledali nakon ukinuća zlatnog standarda.
Potražnja središnjih banaka za zlatom od 2009., kao i rastuća cijena žutog plemenitog metala snažno je utjecala na povećanje udjela zlata u međunarodnim rezerverama središnjih banaka u svijetu.
Kina ima puno zlata, što će biti u narednom desetljeću?
Kao što je već ranije bila riječ, niz analitičara s tržišta zlata iznio je procjene kako Narodna banka Kine posjeduje znatno više zlata nego što se može iščitati iz službenih podataka. Prema tim izvorima moglo bi se raditi o bilo gdje između 5,000 i čak 16,500 tona, umjesto oko 2,300 koje su trenutno poznate.
Ako Narodna Banke Kine doista ima više zlata od službeno poznatog, moguće je da zlato sada čini preko 18% međunarodnih rezervi u svijetu, dok se, primjerice, euro nalazi na samo 16%. Ako je zlato već preteklo euro, što bi moglo uslijediti dalje?
Uzevši u obzir neizvjesnosti, krize i geopolitičke nestabilnosti kojima trenutno svjedočimo u svijetu, kao i trend dedolarizacije te činjenicu da nema druge fiat valute koja bi mogla u potpunosti zamijeniti američki dolar, moguće je da će se svijet nastaviti vraćati zlatu kao rezervnoj valuti u narednom desetljeću.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.