28. 8. 2024.
World Gold Council je nedavno objavio izvješće o situaciji na tržištu zlata u drugom kvartalu 2024. godine. U mnoštvu korisnih informacija, posebno se ističe neuobičajno velik porast potražnje za zlatom od strane industrije. Ovo je treći kvartal za redom u kojem potrošnja zlata u industriji raste dvoznamenkastim postocima. U samo tri mjeseca u elektroničke urađaje ugrađeno je 67.6 tona zlata u vrijednosti gotovo 5 milijardi eura.
Zlato se koristi kao vodič električne energije zato što za razliku od ostalih vodiča ne može korodirati te duže vremena zadržava sposobnost vodljivosti. Također je vrlo mekano, što znači da se može lako oblikovati u sitne žice bez pucanja, što je posebno korisno kod fine elektronike i čipova.
Umjetna inteligencija i zlato
Upravo je velika potražnja za čipovima potrebnima za razvoj umjetne inteligencije (AI) najviše doprinijela potošnji zlata u ovom sektoru. Samsung, jedan od proizvođača čipova, očekuje rast prihoda u drugom kvartalu ove godine od čak 23%, ponajviše naglom skoku potražnje za AI čipovima. SK Hynix and Micron, dva najveća svjetska proizvođača računalne memorije, objavili su da je cjelokupna ovogodišnja proizvodnja memorije već unaprijed prodana, a rezerviran je i dobar dio planirane proizvodnje u 2025. godini.
Ako se gleda sveukupna potražnja za zlatom za potrebe elektroničke opreme po zamljama koje proizvode čipove, u posljednjih godinu dana došlo je do značajnog porasta: Japan 19 tona (+27% u odnosu na godinu ranije); Južna Koreja 7 tona (+34%); SAD 17 tona (+4%) i Kina 20 tona zlata (+14%). Ukoliko se ovakav tempo rasta nastavi, pojačana potražnja za zlatom će se odraziti i na cijenu zlata, koja će nastaviti rasti, možda čak i bržim tempom nego je rasla u prethodnim godinama.
Razvoj umjetne inteligencije na još jedan način dovesti do porasta potražnje za zlatom, što se najbolje može vidjeti iz osobnog primjera Sam Altmana, izvršnog direktora istraživačke kompanije OpenAI, koja je razvila ChatGPT. Altman smatra da je umjetna inteligencija toliko opasna da, poput smrtonosnog virusa ili nuklearnog oružja, može dovesti do smaka svijeta. On se za takav scenarij ozbiljno pripremio. U jednom intervju je izjavio: “Pokušavam ne razmišljati previše o tome, ali imam zlato, oružje, kalijev jodid, antibiotike, baterije, vodu, plinske maske i veliki komad zemlje u Big Suru do kojeg mogu odletjeti”.
Hoće li umjetna inteligencija negativno utjecati na svijet?
Ako umjetna inteligencija uznapreduje do te mjere da veliki broj ljudi zaključi da to može dovesti do kolapsa civilizacije te se odluči na ulaganje na zlato, jer bi u tom scenariju papirne valute vjerojatno postale bezvrijedne, moguće je da ta nova potražnja za zlatom također doprinijela rastu cijene tog plemenitog metala u budućnosti.
Kada se već spominje AI i kolaps civilizacije, korisno je spomenuti interesantan niz događaja od prije nekoliko desetljeća, kada je zlato također bilo spominjano u istom kontekstu. Naime, za vrijeme hladnog rata početkom 1980.-ih, sovjetski KGB je bio duboko zabrinut zbog mogućnosti prvog nuklearnog udara Sjedinjenih Država da je razvio (po današnjim standardima primitivni) AI sustav VRYAN.
Taj sustav je mogao obrađivati oko 40.000 vojnih, ekonomskih i političkih inputa i izračunati relativnu snagu Sovjetskog Saveza u usporedbi sa SAD-om. Jedan od inputa temeljio se na praćenju protoka novca i zlata na Wall Streetu. Dakle, KGB je pratio kretanje zlata kao vodeći pokazatelj skorog nuklearnog napada. Zašto zlato?
Ideja je bila da ako general ili politički vođa ima unaprijed informacije o napadu, on će pretvoriti svoje bogatstvo u zlato kako bi financijski preživio posljedice jer svatko tko zna ponešto o novcu zna da u slučaju rata, raspada države ili nekog drugog ekstremnom scenarija papirni novac vrlo brzo postaje bezvrijedan, a zlato preuzima ulogu novca.
Dakle, ulagači u zlato mogli bi indirektno profitirati od razvoja umjetne inteligencije, bez obzira bila ona korisna za čovječanstvo ili dovela do kolapsa civilizacije. Nadajmo se da do tog drugog scenarija nikada neće doći.
Pogledaj najbolju ponudu investicijskih srebrnjaka u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.