16.10.2023.
U posljednje vrijeme, nekretnine su sve manje dostupne velikoj većini hrvatskih građana. Ipak, riječ je o jednom od najpopularnijih oblika ulaganja u našoj zemlji. Oni koji ulažu, uglavnom to rade u svrhu “parkiranja kapitala” ili špekuliranja s cijenom.
Prema nekim analizama, u Zagrebu čak 54.000 stanova zjapi prazno, u Splitu 8.500, a u Rijeci 9.335. Iz tog razloga, sve češće slušamo o mogućem pucanju nekretninskog balona. Prema stručnjakinji za tržište nekretnina s Ekonomskog instituta Zagreb Maruški Vizek, kada bi se sve prazne nekretnine u Hrvatskoj uselile, ne bi bilo potrebno graditi nove narednih 10 godina.
Promet nekretnina počeo opadati
Mnoge nekretnine godinama bezuspješno stoje na oglasima, a razlike između realiziranih i traženih cijena penje se na preko 25%. Ovaj trend jasno ukazuje na probleme s likvidnošću kada su u pitanju nekretnine. Sve ih je teže prodati, a da bi se ostvarila prodaja, cijena mora ići dolje.
U Zagrebu je promet nekretninama pao za približno 23% u prvoj polovici ove godine u odnosu na isto razdoblje lani. Razlog za to su nerealne cijene, visoke kamatne stope, sve teži uvjeti za dobivanje kredita, kao i manja potražnja stranaca za našim nekretninama. Prema stručnjacima, cijene naprosto ne mogu vječito rasti, a tržište se kreće u ciklusima koji traju otprilike sedam do osam godina. Prije ili kasnije mora doći do ispuhivanja kako bi tržište moglo nastaviti funkcionirati.
Stranci čine gotovo četvrtinu potražnje, no i oni posustaju. Nijemci kupuju gotovo 25% manje nego prošle godine, dok kod austrijskih državljana taj pad iznosi čak 29%. Cijene građevinskih materijala, zemljišta i starogradnje polako se stabiliziraju, a očekuje se slično i kod novogradnje. Također više nema APN-a, tako da će i domaća potražnja dodatno oslabiti u odnosu na ranije.
U Europi cijene nekretnina već opadaju
U nekadašnjem ekonomskom motoru eurozone, Njemačkoj, cijene stambenih nekretnine počele su oštro padati. U Berlinu, Münchenu, Kölnu, Frankfurtu, Stuttgartu i Düsseldorfu, stanovi su u prethodnom kvartalu bili 9.8% jeftiniji nego u istom razdoblju prošle godine. Istovremeno, obiteljske kuće pojeftinile su za 12.6%.
U Njemačkoj općenito, cijene nekretnina padaju još od kraja prošle godine. Iako su kod nas cijene u posljednjih tri godine porasle za preko 30%, što nije zabilježeno u novijoj povijesti, stručnjaci smatraju da će i ovdje doći do stagnacije, a potencijalno i pada cijena.
Ulaganje u zlato kao alternativa nekretninama
Investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga spada u kategoriju realne imovine baš poput nekretnina. Investicijsko zlato u posljednjih je 20 godina imalo prosječni godišnji prinos od 9.2%, dok su nekretnine imale 4.9%, gledano u eurima. Međutim, ono što investicijskom zlatu još veću prednost u usporedbi s nekretninama jest to što se na njega ne plaća PDV, porez na kapitalnu dobit niti ikakva druga vrsta nameta.
Kod nekretnina je potrebno platiti porez na promet nekretninama, a uskoro će biti uveden i porez na same nekretnine. Pored toga, nekretnine je potrebno održavati, što iziskuje značajne troškove, a problem predstavljaju i mogućnosti potresa, poplava, oluja i drugih prirodnih katastrofa, kao i gubitak atraktivnosti lokacije zbog različitih eksternih faktora.
Najveći je problem što su kod nekretnina često potrebni mjeseci, ako ne i godine, kako bismo ih prodali, a ako želimo ubrzati taj proces, moramo ići značajno ispod cijene. Nasuprot tome, investicijsko zlato svugdje je u svijetu priznato kao poželjna vrijednost te se može vrlo brzo i jednostavno unovčiti po praktički istim cijenama.
Nadalje, cijena zlata osobito raste tijekom kriznih razdoblja jer ga investitori smatraju tradicionalnim utočištem očuvanja vrijednosti, što nije slučaj s nekretninama. Kada nastupi recesija, ljudima je teže priuštiti si nekretninu pa potražnja i cijene padaju, dok je zlato pristupačno svima.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.