2024. godina pokazala se odličnom za ulagače u zlato. Od početka godine burzovna cijena zlata u eurima porasla je za više od 35%, što je mnogim investitorima osiguralo pozamašnu zaradu. Zlato se još jednom dokazalo kao odlična zaštita od inflacije i drugih vrsta nestabilnosti na tržištu, nadmašivši pritom razne druge oblik ulaganja.
Uskoro se bliži kraj ove godine i mnogi se stoga pitaju – što možemo očekivati od cijene zlata u narednoj, 2025. godini?
Iako nemamo kristalnu kuglu pomoću koje bismo mogli predvidjeti budućnost, možemo navesti faktore koji inače doprinose rastu cijene zlata te analizirati njihov potencijalni utjecaj u sljedećoj godini. Krenimo redom.
-
Geopolitički sukobi
Jedan od najvažnijih faktora koji je imao značajnog utjecaja na kretanje cijene zlata ove godine bio je rast geopolitičkih napetosti. Iran se uključio u palestinsko-izraelski sukob koji se u međuvremenu prelio i na Libanon, rat Ukrajine i Rusije eskalirao je u više navrata, prošli smo napetu mega-izbornu godinu i pokušaje atentata na visoko rangirane političare te svjedočili padu niza važnih europskih vlada.
Pobunjenici su preuzeli Siriju, u Južnoj Koreji je skoro došlo do državnog udara, a u Gruziji i dalje traju veliki prosjvedi. Svjetske blokovske podijele sve su izraženije, a strah od svjetskog sukoba osjeća se čak i u zapadnim i sjevernim europskim zemljama.
Činjenica je da se svi ovi geopolitičkih čvorovi neće tek tako raspetljati, barem kako sada stoje stvari. Vremena su neizvjesna, a za stvaranje bilo kakve stabilnosti bit će potrebne godine, ako ne i desetljeća. Takvo stanje tjera sve veći broj investitora ka sigurnim instrumentima poput investicijskog zlata, zbog čega njegova cijena značajno raste.
-
Spuštanje kamatnih stopa
Drugi itekako važan faktor koji je utjecao na rast cijene zlata jest spuštanje kamatnih stopa u SAD-u, Europskoj uniji, Velikoj Britaniji, Australiji, Kanadi, Japanu te nizu drugih jakih svjetskih ekonomija. Američki Fed po prvi je put u posljednje četiri godine odlučio spustiti kamatne stope, što povijesno često korelira s rastom cijene zlata. Američki dolar slabi, američke državne obveznice više nisu toliko privlačne pa se ulagači logično okreću zlatu kao konkurentnom instrumentu visoke razine sigurnosti.
Spuštanje kamatnjaka još nije završeno jer su stope svugdje u svijetu godinama bile visoke zbog inflatornih pritisaka, što znači da nas sljedeće godine najvjerojatnije čeka daljnje spuštanje kamata, što bi mogao biti poguranac cijeni zlata.
-
Potražnja središnjih banaka
Treći faktor koji je utjecao na cijenu zlata ove godine je velika potražnja za zlatom od strane središnjih banaka iz cijelog svijeta. Središnje banke gomilaju zlatne rezerve kako bi sačuvale financijsku i valutnu stabilnost.
U brojnim zemljama, ponajprije Kini i nekim članicama BRICS-a, radi se o svojevrsnom odmicanju od američkog dolara kao svjetske rezervne valute. Budući da geopolitički prijepori između istoka i zapada ne pokazuju znakove jenjavanja, već naprotiv, spiraliziraju prema nekoj vrsti eskalacije, izgledno je kako će se proces okretanja zlatu kao sigurnom utočištu za središnje banke nastaviti i u sljedećoj godini.
-
Nova recesija
Trenutno se kriza najviše osjeća u Njemačkoj, a pitanje je vremena kada će se preliti i na ostatak Europe. Njemačka auto-industrija mogla bi se naći na koljenima, budući da je za naredni period najavljeno zatvaranje ogromnog broja radnih mjesta.
Istovremeno, u SAD-u je situacija prilično neizvjesna jer bi nova administracija mogla uvesti niz carina na uvoz, s fokusom na Kinu, što bi moglo dovesti do novog, puno dramatičnijeg trgovinskog rata od onog kojeg smo imali prilike gledati 2018. Nešto manje carine mogle bi pogoditi i Europu koja već sada po brojnim pokazateljima konkurentnosti znatno zaostaje za SAD-om i Kinom.
Pored toga, spuštanje kamatnih stopa također vrlo često korelira s recesijama, a neki ekonomski stručnjaci također strahuju i od povratka visoke inflacije. Sve u svemu, čini se kako je pred nama još jedna izazovna godina u pogledu kretanja svjetskog gospodarstva. Unatoč tome, ovakva razdoblja u pravilu su iznimno povoljna za zlato kao instrument očuvanja vrijednosti u vremenima neizvjesnosti.
Stručnjaci najavljuju nastavak rasta cijene zlata u 2025.
Analitičari važnih svjetskih financijskih institucija kao što su Bank of America te Goldman Sachs predviđaju nastavak rasta cijene zlata u 2025. godini. Prema njima, cijena zlata mogla bi dosegnuti visokih 3000 dolara po unci sljedeće godine. Rast bi u tom slučaju iznosio oko 13%, no takva predviđanja moramo uzeti sa zrnom soli jer bi rast mogao biti i znatno veći od predviđanja analitičara, kao što je bio slučaj u 2024. godini.
Neovisno o tome, investicijsko zlato dugoročno je ulaganje i uvijek ga se isplati posjedovati s dugim rokom na umu. Kroz povijest, oni koji su imali zlato uvijek su bolje prolazili od onih koji su se oslanjali na bankovnu štednju, gotovinu i niz drugih instrumenata te nema razloga očekivati da će išta drugačije biti u budućnosti.
Pogledajte video:
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.