28.12.2023.

Još jedna godina u kojoj je cijena zlata završila u plusu je za nama, a sada se pogledi investitora okreću prema narednoj, 2024. godini. Burzovna cijena unce žutog plemenitog metala trenutno se kreće na razini od oko 1870 eura, što je oko 9% više nego na početku godine, a što možemo očekivati od perioda koji je pred nama, otkrivaju nam stručnjaci.

Predviđanja domaćih stručnjaka

Josip Kokanović, operativni direktor Centra Zlata, predviđa još jednu dobru godinu za ulagače u zlato s nastavkom stabilnog i umjerenog rasta:

centar-zlata-josip-kokanovic-sasa-ivanovic

dr. sc. Saša Ivanović (lijevo) i Josip Kokanović (desno)

Svi faktori koji su doveli do rasta cijene zlata zadnjih godina bit će prisutni i iduće godine. To uključuje visoku inflaciju i geopolitičke nestabilnosti, ali novost bi mogla biti pojava nove recesije na zapadu koja bi mogla dovesti do porasta potražnje za zlatnim polugama i zlatnicima, što se u povijesti mnogo puta događalo”, tvrdi Kokanović te dodaje:

Zbog svega navedenog, očekujem nastavak rasta cijene zlata u 2024. godini. Koliki će taj rast biti, nemoguće je točno predvidjeti, ali ne bih se čudio da iduću godinu završimo na razini od iznad 2000 eura po unci.

Nešto veći rast očekuje Saša Ivanović, generalni direktor Centra Zlata, koji ističe kamatne stope kao ključan faktor koji će dovesti do rasta cijene zlata:

Sljedeća godina donosi svjetskom gospodarstvu brojne izazove, a vrlo je izgledno kako nas u njoj čeka i smanjenje kamatnih stopa u SAD-u i EU. Povijesno gledano, to je gotovo uvijek bila najava skoka cijene zlata jer pad kamata utječe na manju isplativost ulagačkih instrumenata poput američkih državnih obveznica koje se smatraju konkurentnim oblikom ulaganja zlatu. 

Iz tog razloga, potražnja za zlatom u takvom okruženju uvijek raste, što dovodi do rasta cijene. Koliki će rast biti, nemoguće je sa stopostotnom sigurnošću predvidjeti, ali ja osobno očekujem kako će cijena zlata u narednoj godini dosegnuti razinu od 2100 eura po unci”, zaključuje Ivanović.

Što kažu strani analitičari?

Prema izvješću Svjetskog vijeća za zlato, zlato je prilično dobro kotiralo u 2023. godini,  istovremeno nadmašivši većinu dionica, ali i državne obveznice, unatoč visokim kamatnim stopama. Geopolitičke tenzije, propasti poslovnih banaka i potražnja od središnjih banaka imali su snažan utjecaj na rast cijene zlata.

Sljedeće godine moglo bi doći do smanjenja kamatnih stopa u SAD-u i u eurozoni, što bi moglo imati pozitivan kratkoročni efekt na zlato kao konkurentski instrument obveznicama. Prema Bank of America, u tom slučaju zlato bi moglo narasti do 2400 dolara odnosno 2150 eura po unci.

Stručnjaci se nadaju tzv. “mekom slijetanju” tj. situaciji u kojoj dolazi do smirivanja inflacije i usporavanja američkog gospodarstva, što bi moglo potaknuti Fed da snizi kamatne stope. No, za ovaj scenarij potrebno je iznimno pažljivo i precizno usmjeravati monetarnu politiku jer može doći do ponovnog razbuktavanja inflacije. Povijesno gledano, od devet sličnih situacija u zadnjih 50 godina, meko slijetanje postignuto je samo dva puta. No, čak i ako se inflacija vrati, to je opet pozitivno za zlato kao instrument zaštite vrijednosti.

Ukoliko Fed zadrži kamatne stope previsokima, to bi SAD moglo uvesti u novu recesiju. Što se tiče eurozone, njen glavni gospodarski motor, Njemačka, već se nalazi u recesiji, a visoke kamatne stope samo će dodatno pritiskati gospodarstvo. U takvom okružju, uloga zlata i dalje ostaje od presudne važnosti za mnoge investitore koji nastoje sačuvati vrijednost svojih portfelja. 

Gepolitičke tenzije i super-izborna godina

Kao i u tijekom 2023., u 2024. na stolu će i dalje biti geopolitičke napetosti na praktički svim kontinentima. Rat u Ukrajini, sukob između Izraela i Hamasa te Irana u pozadini, kao i veliki niz sukoba na afričkom kontinentu. Tu su još i područja u kojima trenutno nema eskalacije, ali su stalan predmet napetosti, npr. Kina i Tajvan iza kojeg stoji SAD, Venezuela i njen nedavni sukob s Gvajanom oko naftom bogate regije Esequibo, stalne prijetnje i napetosti između Rusije i Istočnog krila NATO-a, a na koncu i samo naše susjedstvo. 

Kao šećer na kraju, sljedeća je godina tzv. “mega-izborna godina” u kojoj su se poklopili nacionalni izbori u državama koje sve skupa broje gotovo pola svjetskog stanovništva, a sve oči bit će uprte u, nikad polariziraniji SAD, čiji bi ishod izbora mogao imati velike posljedice, kako na unutarnjem, tako i vanjskom planu za glavnu svjetsku velesilu 

Svaka dodatna eskalacija bilo koje od gore navedenih situacija, moglo bi potaknuti skok cijene zlata, kao što smo imali prilike vidjeti tijekom niza događaja posljednjih nekoliko godina. U takvim uvjetima, središnje banke također će nastaviti gomilati zlatne rezerve, ne bi li se osigurali u slučaju većih destabilizacija.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata 

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.