Portfelj predstavlja imovinu ulagača, a kada govorimo o investicijskim metalima može biti sastavljen od različitih instrumenata poput zlata, srebra, platine i drugih metala.

Jedna od najvažnijih ulagačkih strategija pri sastavljanju vlastitog portfelja jest diversifikacija rizika. Diversifikacija portfelja je metoda upravljanja rizikom koja podrazumijeva ulaganje u različite oblike imovine kako bismo kao investitori smanjili ukupan rizik i utjecaj volatilnosti tržišta te maksimalizirali prinos našeg ulaganja. Na taj način štitimo svoju imovinu od rizika svojstvenih pojedinim instrumentima ulaganja.

Diversifikacija je ključ dobrog prinosa

U slučaju u kojem investitor drži svoju imovinu u samo jednoj kategoriji, njegov portfelj je u potpunosti izložen rizicima tog sektora i na kraju može rezultirati manjim prinosom od očekivanog. Kao što poznata narodna izreka kaže, “ne treba stavljati sva jaja u istu košaru”. 

Ako bismo držali sav naš investicijski portfelj isključivo u dionicama jednog poduzeća, u potpunosti bismo ovisili o njegovim performansama – ako nešto pođe po zlu u poslovanju ili pripadajućem tržištu, možemo zaboraviti sav naš prinos, a po mogućnosti i kompletan portfelj.

Kako bismo ostvarili veći prinos i pritom učinkovito diversificirali rizik, na primjeru investicijskih metala, možemo ulagati u nekoliko vrsta plemenitih metala koji ovise o različitim tržišnim faktorima, primjerice u zlato i srebro. U tom slučaju, ako jedan od instrumenata nema očekivani rast, drugi instrument ga potencijalno može pokriti. Prednosti diversifikacije rizika opće su prihvaćene među svim ozbiljnim investitorima koji žele zaštiti svoj investicijski portfelj.

Veliki potencijal srebra

Ulaganje u investicijsko srebro u vidu srebrnjaka i srebrnih poluga drugi je najpopularniji tip ulaganja u plemenite metale nakon investicijskog zlata. Ulagači koji investiraju u srebro čine to upravo kako bi upotpunili portfelj i diversificirali rizik ulaganja. 

Investicijsko srebro krasi nekoliko važnih osobina. Srebro, baš poput zlata, ima dugu tradiciju upotrebe jer se tisućama godina koristilo kao novac. 

Pored toga, ima široku primjenu u industriji zbog lagane obrade i velike električne te toplinske vodljivosti. Srebro se koristi u proizvodnji niza tehnologija budućnosti poput mikročipova, 5g tehnologije, solarnih panela, električnih auti, vjetroelektrana i drugog.

S druge strane, opet slično kao i kod zlata, cijena srebra obično raste tijekom različitih oblika društvenih i ekonomskih kriza, a u postotnom smislu često i nadmašuje rast cijene zlata. Svijet se trenutno nalazi u iznimno neizvjesnoj situaciji kada su u pitanju geopolitika, odnosi među velikim silama, ali isto tako i ukupna slika svjetskog gospodarstva. U kontekstu toga, srebro ima veliki potencijal za rast u narednom periodu.

Omjer zlata naspram srebra 9:1

S obzirom da industrijska potražnja za srebrom raste iz godine u godinu, a deficit na strani ponude postaje sve širi i širi, moguće je da će cijena srebra u desetljeću pred nama značajno porasti, a prema nekim analitičarima mogla bi doseći čak 100 eura po unci. U posljednjih dvadeset godina njegova cijena porasla je za više od 442%, u zadnjih pet 110%, a od početka ove godine 34%. U tom smislu, vidljivo je da se radi o dugoročnom i sigurnom ulaganju te nema razloga da se ovaj trend rasta cijene ne nastavi i ubuduće. 

Kada govorimo o ulaganju u zlato i srebro kao najpopularnijim oblicima ulaganja u investicijske metale, ne radi se ni o kakvoj dihotomiji, gdje treba odabrati samo jedno te isključiti ono drugo. Ulagati se može u oboje istovremeno. Dapače, to je čak i preporučljivo. 

Ne postoji pogrešan odgovor na pitanje koliki omjer zlata i srebra treba držati ulagač u svojem portfelju jer to na kraju krajeva ovisi o preferencijama pojedinačnog investitora. Ipak, savjet iskusnih ulagača i generalno najčešće primjenjivana strategija mnogih investitora jest okviran omjer 9:1 u korist zlata, što znači da srebro čini 10% portfelja plemenitih metala.

Primjerice, investitor koji planira uložiti 10,000 eura u plemenite metale, može kupiti jedanaest zlatnih poluga od 10 grama te dvije tube od 20 unci srebrnih bečkih filharmoničara. Ovaj portfelj sadrži približno 85% investicijskog zlata te 15% investicijskog srebra, čime se postigla diversifikacija rizika. Nadalje, oba plemenita metala iznimno su likvidni, što znači da se vrlo jednostavno mogu unovčiti kroz otkup zlata odnosno otkup srebra, ako bude potrebno. Istovremeno, ovaj tip portfelja nudi veliku fleksibilnost, što pak znači da investitor može unovčiti točno onaj dio portfelja koji u danom trenutku poželi.

Iako zlato uglavnom dominira u većini portfelja, jedna od glavnih prednosti srebra jest njegova pristupačnost, što omogućava svim investitorima, kako malima, tako i velikim da lakoćom počnu ulagati u investicijske metale odnosno da upotpune i diversificiraju svoj portfelj.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskih srebrnjaka u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.