17. 6. 2024.

Saudijska Arabija odlučila je ne produžiti sporazum vezan za petrodolar koji je sklopila sa SAD-om još 8. lipnja 1974. godine.

Prema sporazumu, Saudijska Arabija obvezala se prodavati svoju naftu u američkim dolarima, no sada, nakon pedeset godina, ugovor je istekao bez naznaka da će doći do produženja. Time su se dodatno produbile aktualne geopolitičke neizvjesnosti, a kako će se sve ovo odraziti na tržište zlata, pročitajte u nastavku.

Što je petrodolar i kakve veze ima sa zlatom?

1971. Američki predsjednik Nixon suspendirao je zlatni standard, a jedan od glavnih razloga bio je to što se većina svjetske trgovine naftom odvijala u američkim dolarima. Ukidanjem zlatnog standarda, zemlje izvoznice nafte izgubile su mogućnost destabilizacije američke ekonomije zamjenom svojih dolara za zlato. Nekoliko godina kasnije potpisan je i spomenuti sporazum sa Saudijskom Arabijom, čime je nastao sustav koji se naziva petrodolar – stanje u kojem dolar ima praktično nezamjenjivu ulogu kada je u pitanju globalna trgovina naftom.

S druge strane, dolar, izgubivši svoje pokriće u zlatu, postao je fiat novac – novac bez pokrića u ičemu. Mnogi su upozoravali da bi to moglo dovesti do nedostatka ograničenja na povećanje ponude novca u optjecaju te dugoročne inflacije, što se na kraju pokazalo točnim. Američki dolar u posljednjih pedeset godina izgubio je preko 87 % svoje vrijednosti i sve se više pretvara u “bezvrijedni” papir. Zlato je pak postalo predmetom razmjene na tržištu plemenitih metala i njegova cijena od tada kontinuirano raste, a do danas je porasla za više od 5,500 %.

Što je dedolarizacija i kako će se odraziti na tržište zlata?

Američki dolar još se uvijek smatra glavnom svjetskom rezervnom valutom, no u posljednjih desetak godina njegova uloga malo po malo gubi na značaju. Ranih 2000-tih, dolar je činio preko 71 % deviznih rezervi u svjetskim središnjim bankama, a sada je taj udio pao na 57 % i sve je izglednije da će se opadajući trend nastaviti. Članice BRICS-a i povezane zemlje sve više nastoje trgovati u vlastitim valutama za razliku od američkog dolara – pojava koja se naziva dedolarizacija. Dopuštanje isteka američko-saudijskog dogovora samo je dio ovog fenomena. 

Analitičari spekuliraju kako će Saudijci sada više trgovati u nedolarskim valutama poput kineskog renminbija, eura i japanskog jena. Pored toga, Saudijska Arabija nedavno je postala članica BRICS-a, sudjeluje u projektu istraživanja digitalnih valuta kojeg predvodi Kina, nedavno je prisustvovala na sastanku zemalja OPEC+ koji se održao u Rusiji te istovremeno odbila prisustvovanje na samitu zemalja G7 u Italiji. Radi se o suptilnim signalima koji ukazuju na to da se Saudijska Arabija počinje odmicati od petrodolarskog sustava.

Dugoročno smanjenje trgovine u dolarima moglo bi uzrokovati pad globalne potražnje za dolarima pa time i na veću inflaciju u samom SAD-u jer će se sav dolar izvana lagano početi slijevati nazad u američko gospodarstvo. U uvjetima visoke inflacije, potražnja za zlatom kao instrumentom zaštite vrijednosti mogla bi rasti, kao i njegova cijena.

Nadalje, zemlje BRICS-a razmatraju stvaranje zajedničke valute koja bi među ostalim imala i djelomično pokriće u zlatu, ne bi li se lakše odmakli od dolara. Premda, teško ostvarivo, takav razvoj situacije vjerojatno bi također pridonio dugoročnom rastu potražnje za zlatom.

Geopolitičke neizvjesnosti nastavit će poticati rast cijene zlata

Sukobi koji još uvijek traju u Izraelu i Ukrajini zasad ne pokazuju znakove stabilizacije, dok istovremeno napetosti između SAD-a i Kine ne jenjavaju. Što se tiče ekonomije, stopa inflacije u SAD-u i dalje se nalazi na oko 3 %, iznad razine koju priželjkuje Fed. Kamatne stope u SAD-u vjerojatno će još neko vrijeme ostati nepomičnima, makar gospodarstvo ušlo i u fazu stagnacije. Nasuprot tome, Europska središnja banka već je spustila kamatne stope za 0.25 %. 

Situacija u svijetu je neizvjesna i teško je predvidjeti ishode različitih kriza, što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg mnogi investitori pribjegavaju sigurnim oblicima ulaganja kao što je zlato. Prema prognozama konzultantske tvrtke Metal Focus, koja inače dostavlja podatke za izvješća Svjetskog vijeća zlata, cijena zlata do kraja ove godine mogla bi ponovno probiti rekord.

“Kasnije ove godine očekujemo da će cijena ponovno porasti, moguće prema novoj rekordnoj cijeni svih vremena”, naveo je nedavno Neil Meader, direktor za zlato i srebro u Metals Focusu, “Uostalom, nedavni vrhunac od 2,450 dolara, u stvarnim omjerima, niži je od onoga iz 1980. [razdoblje naftne krize], čiji bi ekvivalent bio oko 3,000 dolara u današnjim cijenama.”

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.