U Zagrebu je 3.4. održana konferencija CROGOLD – središnje godišnje okupljanje domaćih i inozemnih stručnjaka s tržišta plemenitih metala te zainteresirane javnosti. Ovo je treća po redu konferencija koja je ove godine okupila rekordan broj sudionika.

Održavanje konferencije odvilo se u posebno zanimljivom trenutku, s obzirom na rasplamsavanje trgovinskih sukoba u svijetu, ali i uslijed vrlo visokog rasta cijene zlata kojem svjedočimo već više od godinu dana. Upravo su to bile glavne teme o kojima se diskutiralo na CROGOLD konferenciji koja je održana pod pokroviteljstvom Centra Zlata i brojnih drugih uglednih sponzora među kojima je švicarski Argor-Heraeus, njemački Heimerle+Meule i Hrvatska kovnica novca.

Rast cijena i potražnje za zlatom – građani mogli zaraditi 2 milijarde eura više

Samo u posljednjih 12 mjeseci, od posljednje CROGOLD konferencije, cijena zlata je porasla za oko 37%, što je donijelo visoku zaradu ulagačima u zlato. Istaknuo je to glavni direktor Centra Zlata Saša Ivanović koji je naglasio da je ulaganje u zlato deset puta isplativije od primjerice ulaganja u državne vrijednosnice poput narodnih obveznica ili trezorskih zapisa. Da su hrvatski građani uložili šest milijardi eura u zlato, koliko su uložili u obveznice i trezorske zapise, zaradili bi  dvije milijarde eura više od skromnih 200 milijuna koliko će sada zaraditi, istaknuo je Ivanović.

Saša Ivanović, direktor Centra Zlata 

Uloga zlata danas nije samo simbolična, već i praktična. Uz stalne geopolitičke neizvjesnosti – od trgovačkih napetosti do oružanih sukoba, uloga zlata kao dokazane zaštite od inflacije, kao i sigurne imovine, važnija je nego ikada. Smatra to voditelj njemačkog tržišta iz švicarske kovnice Argor Heraeus Jörg Endres, koji kaže da trenutno vidi stalnu, snažnu potražnju od strane središnjih banaka i privatnih investitora za zlatom te da je sve više onih koji prvi put kupuju zlato. Postojeće rezerve zlata ograničene i očekujemo da će biti iskopane u ovom stoljeću, što dodatno utvrđuje status zlata kao rijetke investicije. Mi kao rafinerija, igramo ključnu ulogu u osiguravanju likvidnosti između ponude iz rudarske i reciklažne industrije, kao i potražnje od strane investitora ili tržišta nakita, istaknuo je direktor Endres, te naglasio kako će zlato i dalje biti odličan izbor za ulaganje iz perspektive rizika i povrata.

Jörg Endres, Argor-Heraeus 

Da je politička i makroekonomska situacija vrlo složena i da nije u takvim uvjetima lako predvidjeti kretanje cijene zlata, naglasio je voditelj podružnice najstarije njemačke rafinerije plemenitih metala Heimerle + Meule Yannick Thurner, koji kaže da je primjetno znatno povećanje kupnje zlata od strane središnjih banaka, posebno s tržišta u razvoju. Svakako, stalan rast cijene zlata ključni je razlog rasta zlatnih rezervi. Također, sankcije Rusiji još je jedan razlog koji bi ih mogao potaknuti da svoje rezerve prebace u zlato kako bi ih zaštitili od mogućeg pristupa drugih država. I trgovački spor koji je pokrenula američka vlada nastavlja povećavati cijenu zlata dok neizvjesnosti zbog carina rastu, ističe Thurner, te je naglasio da su ogromne količine zlata otpremljene u SAD što dovodi do nestašice zlata na drugim tržištima, poput Europe. Osim središnjih banaka i zlatni ETF-ovi postaju sve popularniji i povećavaju potražnju i cijenu zlata, ali jednako tako veliki je interes za fizičkim investicijskim zlatom, čija će cijena, ističe voditelj podružnice rafinerije Heimerle + Meule,  pod utjecajem središnjih banaka, nastaviti rasti. 

Yannick Thurner, Heimerle+Meule

Globalna nesigurnost zahtijeva barem djelomičnu sigurnu luku za investiranje. Nepredvidivost tržišta kapitala i drugih vidova ulaganja upućuje  na ulaganja u investicijsko zlato i nekretnine kao alternativu, istaknuo je ekonomski analitičar prof.dr.sc. Mladen Vedriš s veleučilišta Effectus te zaključio kako u tom kontekstu vući prave poteze, kako upravljati portfeljom na razini ulagača, velikih i malih, tema je o kojoj se može i mora raspravljati.

Da je današnja globalna situacija izuzetno složena zato što postoji jako puno mogućih ishoda koji su svi podjednako mogući, upozorio je investicijski i ekonomski analitičar dr.sc. Neven Vidaković iz Loti Tradinga. Kada postoji tako puno mogućih ishoda sudionici u ekonomiji teško funkcioniraju jer ne mogu prilagoditi očekivanja ističe Vidaković te umiruje da je osnovna karakteristika takvoga stanje da ne može trajati dugo i da mora doći do stabilizacije jer nitko u konačnici ne želi kaos. Upravo zato popuno je logično da je cijena zlata probila rekorde i da investitori traže sigurnost. Zlato je jedna od rijetkih imovina koje to pružaju, zaključio je Neven Vidaković.

Vremenske i klimatske katastrofe, carinski ratovi i povećane geopolitičke nestabilnosti kreiraju scenarij smanjenja svjetske trgovine, uz povećane rizike recesije, inflacije i pada životnog standarda, upozorila je prof.dr.sc. Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Era globalizacije koju smo poznavali je završena, a nadmetanja za podjelu svjetske političke i ekonomske moći ušla su u stanje nekontroliranih procesa s neizvjesnim posljedicama, zaključila je prof. Ivanov.

U uvijetima kada zlato nije samo ekonomski faktor, već i strateški instrument u međunarodnim financijskim odnosima, čija će važnost u nadolazećim godinama biti još izraženija, CroGold konferencija je izuzetno važna za razvoj tržišta zlata u Hrvatskoj. Istaknuo je to voditelj prodaje Hrvatske kovnice novca Ivan Odrljin, te naglasio da ova ključna konferencija za tržište zlata u Hrvatskoj pruža relevantne informacije, analize i predikcije budućih trendova. Kroz izlaganja i panel rasprave, stručnjaci su i ove godine educirali javnost o ulaganju u zlato, doprinoseći rastu investicijskog tržišta. Kovnica novca je zahvalna što je dio odabrane skupine koja svojim inovativnim pristupom jača to tržište, omogućujući zaštitu vrijednosti ulagača i numizmatičara, zaključio je Odrljin.