Ulaganje u zlato sve je traženiji oblik investiranja koji mnogima služi kao način zaštite kapitala od inflacije i nepovoljnih ekonomskih pojava poput ekonomskih kriza, ali istovremeno nudi i mogućnost ostvarivanja pozamašne zarade u dugome roku.
Iako je investicijsko zlato sve popularniji izbor štediša i ulagača, u javnosti još uvijek postoji mnoštvo miskoncepcija i pogrešnih informacija vezanih za ovaj oblik ulaganja. Jedno od njih je mišljenje da je ulaganje u zlato aktivnost koja je rezervirana samo za onaj najimućniji sloj građana, a ne i za širu javnost.
Zlato – samo za bogate?
Razumljivo je zašto bi netko pomislio da je ulaganje u zlato samo za one najimućnije. Zlato je tisućljećima simbol bogatstva i moći pa je logično zaključiti da ga ne može baš bilo tko posjedovati.
Međutim, to ne može biti dalje od istine.
Velika prednost investicijskog zlata u fizičkom obliku je ta što dolazi u poprilično širokom asortimanu zlatnih poluga i zlatnika raznih veličina. Najmanje poluge i zlatnici imaju masu svega jednog grama, a između njih i onih najvećih od kilograma postoji niz veličina, tako da se može pronaći ponešto za svačiji džep.
Po trenutnim cijenama zlata, kupovna cijena jednoga grama investicijskoga zlata kreće već od 80-ak eura. Jasno je da se ne radi o iznosu koji je pristupačan samo onima najbogatijima.
Periodična štednja u zlatu
Prema zadnjim procjenama, Hrvati u bankama drže preko 37 milijardi eura, što je oko 10.000 eura po stanovniku. Kada se oduzme broj maloljetnika i kada se tome priračuna iznos štednje u gotovini (izvan banaka), iznos prosječne novčane štednje značajno raste.
U doba visoke inflacije i niskih kamatnih stopa na štednju, takva se štednja jednostavno ne isplati. Ulaganje u zlato pruža isplativu i sigurnu dugoročnu alternativu – kako za one koji žele odjednom prebaciti veći dio svoje novčane štednje u poluge i zlatnike, tako i za one koji u zlato žele ulagati periodički.
Upravo je periodična štednja pogodna za velik broj građana koji ne žele odjednom uložiti veći iznos. Kupnja zlatnika ili poluga u regularnim vremenskim intervalima, primjerice svaki mjesec ili svaka tri mjeseca, odličan je način za izgradnju zlatne štednje koja će dugoročno pružiti financijsku stabilnost i neovisnost svojem vlasniku.
Osim toga, periodična kupnja manjih poluga ili zlatnika osigurava i visoku razinu likvidnosti za investitora, budući da je takve proizvode izrazito jednostavno zamijeniti za gotovinu bilo gdje u svijetu kroz otkup zlata.
Zaključak
Bez obzira koji iznos ste spremni uložiti u zlato, takva odluka u dugom će se roku pokazati mudrom i isplativom. Velika većina ulagača koji su kupili poluge ili zlatnike prije 2024. godine sada su u plusu, a to uključuje i one koji su kupovali male jednogramske poluge koje u postotku imaju nešto veću razliku između kupovne i prodajne cijene (tzv. spread) od većih proizvoda.
Podaci jasno pokazuju kako se ulaganje u zlato isplati svima, a ne samo onima koji su u mogućnosti izdvojiti stotine tisuća eura za zlatne poluge.
Osim svoje isplativosti, zlato je privlačno širokom spektru ulagača i zato što pruža potpunu neovisnost od države, budući da je neoporezivo, ali i od bankarskog sustava koji sve više zadire u financijsku privatnost građana.
Zlato je stoga namijenjeno svakome tko želi barem dio svoje imovine držati u vlastitoj ruci – bez obzira kojom količinom novca ta osoba trenutno raspolaže.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.