Prema najnovijem priopćenju za javnost svjetski renomirane kompanije Heraeus Precious Metals, očekuje se nastavak rasta cijene zlata i srebra u narednoj godini.
Cijena zlata bi tako mogla ići sve do 2,950 dolara odnosno oko 2,800 eura po unci, dok bi srebro moglo i nadmašiti taj rast u postotnom smislu i naći se na 40 dolara tj. oko 37 eura po unci.
Naravno, radi se samo o predviđanjima stručnjaka iz Heraeusa, a 2024. godina naučila nas je da stvarni rast cijena zlata i srebra može biti značajno viši od predviđanja.
Zlato nastavlja rasti u 2025. godini
Među glavnim faktorima na koje se pozivaju iz Heraeusa su moguće opadanje snage američkog dolara te padajuće kamatne stope u brojnim zemljama. Manji kamatnjak znači da će zlato biti primamnije za veći broj investitora, a slabiji dolar također u pravilu korelira s rastom potražnje za zlatom. Trendovi koji su utjecali na rast cijene u 2024., vjerojatno će ostati s nama i kroz 2025., a ako kinesko gospodarstvo pokaže dobre rezultate, to bi također moglo biti dobro za zlato.
Geopolitički rizici svakako neće nestati preko noći. Situacija u Ukrajini je i dalje zamršena, unatoč mogućim mirovnim pregovorima, a Bliski istok se nastavlja komplicirati. Nova američka administracija mogla bi povisiti carine, stvarajući time osjećaj neizvjesnosti među investitorima. Nove politike također bi mogle vratiti inflaciju, a problem gomilajućeg duga i dalje će opterećivati američko gospodarstvo. Ako SAD planira nastaviti “obezvrijeđivati” svoj dug pomoću inflacije, to bi isto tako bilo korisno za zlato. Prema stručnjacima iz Heraeusa, očekivanja su da će se cijena zlata kretati u rasponu između 2,450 i 2,950 dolara po unci.
Rast srebra mogao bi nadmašiti zlato u 2025.
Prema prognozama, industrijska potražnja za srebrom trebala bi nastaviti rasti u 2025., potaknuta sve većim interesom za proizvodnjom fotonaponskih čelija u sklopu solarne tehnologije, ali i proizvodnjom oružja u svjetskoj vojnoj industriji. Kao što smo objasnili, unatoč riziku od povratka inflacije i recesije, američki Fed nastavit će spuštati kamatne stope i time oslabljivati dolar, što je također pozitivno za rast cijene srebra.
Ako se prati povijesni omjer cijene zlata i cijene srebra, ispada da je srebro trenutačno podcijenjeno u odnosu na zlato te da bi uskoro moglo nadoknaditi ovaj zaostatak. Iz Heraeusa očekuju raspon cijene srebra između 28 i 40 američkih dolara po unci.
Predviđanja za druge plemenite metale
Svjetska ponuda platine mogla bi se pokazati deficitarnom u 2025., no unatoč tome i rastućoj potražnji u automobilskom sektoru, cijena vjerojatno neće značajno rasti. Ako južnoafrički rand nastavi s deprecijacom te ako potražnja za nakitom posustane, cijena bi mogla nastaviti stagnirati. Predviđanja su da će se cijena kretati u rasponu izmeću 850 i 1,220 dolara po unci.
Potražnja za paladijem u auto-industriji mogla bi nastaviti opadati zbog činjenice da se taj sektor sve više okreće električnim vozilima nasuprot klasičnim vozilima koja koriste motore s unutarnjim izgaranjem. Stvar je u tome što su novi katalizatori više na bazi platine nego paladija. Iako se očekuje veća potražnja za automobilima, taj višak mogao bi doći od električnih vozila, što znači da bi potražnja za paladijem mogla stagnirati ili opadati. Raspon cijene mogao bi se kretati između 800 i 1,200 dolara po unci.
Dobro vrijeme za kupnju srebra?
Ako cijena srebra doista poraste snažnije od cijene zlata kako nalažu stručne prognoze, sada bi bio odličan trenutak za ulaganje u investicijsko srebro u obliku srebrnih poluga i srebrnjaka te dugoročno ostvarivanje zaradde.
U Centru Zlata možete pronaći srebrnjake po najpovoljnijoj cijeni u Hrvatskoj i šire te na taj način upotpuniti svoj portfelj investicijskih plemenitih metala. Investicijsko srebro dostupno je odmah u poslovnicama Centra Zlata u svim većim gradovima te putem našeg webshopa uz 100% osiguranu dostavu na kućnu adresu.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.