18.7. 2024.

Cijena zlata je ranije ovaj tjedan ponovno probila rekordnu razinu svih vremena, dosegnuvši 2,481 američki dolar po unci odnosno 2,276 eura po unci. U međuvremenu, cijena zlata u dolarima stabilizirala se na otprilike 2,464 dolara tj. 2,254 eura po unci. 

Analitičari kao glavne uzroke navode mogućnost sniženja kamatnih stopa u SAD-u u rujnu, posustajanje kineskog gospodarskog rasta, geopolitičke tenzije među velikim silama, ratove u Ukrajini i Izraelu, pokušaj atentata na Trumpa te prijetnje recesije.

Uzroci iza rekordne cijene zlata

Američki Fed uskoro bi mogao sniziti kamatne stope s obzirom da su potrošačke cijene u lipnju pale u odnosu na prošli mjesec, i to po prvi puta još od 2020. godine. Točnije, do smanjenja kamatnjaka moglo bi doći na sjednici u rujnu, a prema analitičarima radilo bi se od 0.25 do pola postotnog boda. Predsjednik Fed-a Jerome Powell smatra kako podaci o inflaciji za drugi kvartal ove godine ulijevaju povjerenje te da se stopa inflacije približava ciljanoj razini. 

S druge strane, negativni podaci vezani uz rast nezaposlenosti u SAD-u mogli bi signalizirati stagnaciju i potencijalnu recesiju, što bi značilo da su kamatne stope predugo držane na visokoj razini – još jedna naznaka da bi uskoro moglo doći do njihovog spuštanja.

Tržište zlata anticipira ovu promjenu i unaprijed se prilagođava danim uvjetima. Niže kamatne stope znače da će prinos na američke državne trezornice također biti nešto niži, a time ovaj instrument gubi na komparativnoj prednosti u odnosu na zlato kao niskorizični oblik ulaganja. 

Ono što je također potaknulo dodatni rast cijene zlata jest i politička neizvjesnost koja se ovih dana povećava u SAD-u nakon pokušaja atentata na bivšeg američkog predsjednika i kandidata na skorašnjima izborima u studenom, Donalda Trumpa.

Kretanje cijene zlata u eurima u posljednjih pet godina.

Kretanje cijene zlata u eurima u posljednjih pet godina.

Istovremeno, u drugom kvartalu BDP Kine porastao je za samo 4.7% u usporedbi s istim periodom prošle godine, što je 0.4% ispod službenih očekivanja, a kao glavni uzroci navode se pad tržišta nekretnina i usporavanje potrošnje. Problemi se naziru i drugdje u Aziji, točnije u Japanu, koji bi se mogao naći u recesiji s obzirom da im je BDP u prvom kvartalu ove godine neočekivano pao za 0.7%.

Njemačka se nalazi u svojevrsnoj post-pandemijskoj krizi. Izvoz je u oštrom padu zbog slabijih isporuka u Kinu, analitičari govore o preseljenju niza tvrtki iz Njemačke u inozemstvo radi rezanja trošaka te o valu stečajeva srednjih i velikih poduzeća u sektoru nekretnina, dobavljača automobila i proizvođača strojeva.

SAD, Kina, Japan i Njemačka četiri su najveće ekonomije na svijetu u pogledu BDP-a, što znači da je ekonomska perspektiva za svijet u skoroj budućnost u dobroj mjeri neizvjesna. Tim gore, svjedočimo geopolitičkim tenzijama među velikim silama, kao i sukobima u Ukrajini i Izraelu koji još uvijek ne jenjavaju. Sve to potiče središnje banke diljem svijeta na povećanje zlatnih rezervi kako bi se zaštitile u slučaju širenja destabilizacije i javljanja dodatnih ekonomskih šokova.

Investicijsko zlato kao najsigurnije ulaganje u vrijeme krize

Zbog rastuće neizvjesnosti, sve veći broj velikih i malih investitora pribjegava zlatu, a određeni analitičari prognoziraju kako bi njegova cijena mogla doseći između 2,600 i 2,700 dolara odnosno 2,400 i 2,500 eura po unci u drugoj polovici ove godine.

Činjenica jest da je cijena zlata u posljednjih godinu dana narasla za više od 27%, u zadnjih pet godina preko 77%, a u prethodna dva desetljeća vrtoglavih 588%. Time se pokazalo da cijena zlata raste kako u dugom, tako i u kratkom roku, što omogućava njegovim ulagačima da zaštite svoju kupovnu moć od inflacije, recesije i gubitka kupovne moći te im istovremeno donosi pozamašnu zaradu.

Kao takvo, zlato je jedan od najsigurnijih i najefikasnijih instrumenata zaštite vrijednosti, bilo u dugom roku ili u nesigurnim vremenima u kakvima se trenutno nalazimo. U kontekstu toga, zlato se često uspoređuje s drugim oblicima realne imovine poput nekretnina. Međutim, treba napomenuti da fizičko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga krase osobine kao što su visoka likvidnost i mobilnost te pristupačnost za sve ulagače. 

Za razliku od nekretnina, u zlato može ulagati svatko jer postoje poluge od 0.5 grama pa sve do 1 kilograma. Nadalje, čak i poluga od jednog kilograma koja košta preko 70,000 eura volumenom ne zauzima mnogo prostora, može stati u svačiji džep i lakoćom se prenosi. Budući da je investicijsko zlato standardizirano i visoko likvidno, može se vrlo brzo i jednostavno zamijeniti za novac bilo gdje u svijetu i nije potrebno čekati mjesece ili godine kao kod prodaje nekretnine.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskih srebrnjaka u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.