- 4. 2025.
Cijena zlata ponovo je srušila svoj povijesni rekord i po prvi put u povijesti probila psihološku granicu od 3000 eura po unci, dok je cijena u američkim dolarima porasla na iznad 3400 dolara po unci.
Eurska cijena zlata tako je samo od početka godine do trenutka pisanja ovog članka porasla za oko 17%, dok je taj porast izražen u američkim dolarima čak 32%. Velika razlika u porastu cijene zlata u između ove dvije valute krije se u slabljenju američkog dolara i značajnoj promjeni tečaja između dolara i eura.
Rast burzovne cijene zlata u eurima u zadnjih 12 mjeseci
Rast cijene zlata dio je dužeg trenda o kojem smo više puta pisali i koji je ulagačima u zlatne poluge i zlatnike donio pozamašnu zaradu u relativno kratkom periodu.
Pad povjerenja u američki dolar podiže cijenu zlata
Novi porast cijene zlata rezultat je povećane potražnje za žutim plemenitim metalom od strane investitora koji sve više napuštaju američki dolar i državne obveznice te traže adekvatnu zamjenu za svoj portfelj. Investicijsko zlato, financijski instrument koji se smatra alternativnim “sigurnim ulaganjem” stoga postaje sve privlačnije za one investitore koji gube povjerenje u najjaču svjetsku valutu.
Američki dolar od početka godine izgubio je oko 9.40% svoje vrijednosti u odnosu na ostale jake svjetske valute. Radi se o poprilično dramatičnoj situaciji koja ukazuje na to da investitori bježe od američkog dolara, valute koja je donedavno smatrana osloncem cjelokupnog svjetskog gospodarstva.
Pad indeksa američkog dolara (DXY) od početka godine, izvor: TradingView
Američki predsjednik Trump otvoreno je napao šefa Sustava federalnih rezervi Jeromea Powella, optuživši ga da nije spustio kamatne stope kad je trebao i da je to dovelo do trenutne situacije. Powell je, s druge strane, oprezan kad je u pitanju spuštanje kamatnih stopa kako ne bi ponovo rasplamsao inflaciju koja bi ionako mogla biti visoka zbog uvođenja novih carina.
Carinski rat između SAD-a i Kine uveo je dodatni strah na investicijska tržišta. Kina, suprotno očekivanjima američkog predsjednika, nije se suspregnula od jakog odgovora na najavljene američke carine te je aktivno počela diverzificirati svoj uvoz da što manje ovisi o SAD-u. Primjerice, Kina je smanjila uvoz nafte iz SAD-a za čak 90% te to nadomještava uvozom iz drugih država kao što je Kanada.
Zlato uskoro na 4000 dolara po unci?
Kad se sve navedeno uzme u obzir, ne čudi da je cijena zlata na svom povijesnom vrhuncu. No, zlato je svoje rekorde zadnjih godina probijalo više desetaka puta i to će se vjerojatno nastaviti i u budućnosti.
Mnogi analitičari očekuju nastavak rasta cijene žutog plemenitog metala. Analitičar Eric Strand zbog toga tvrdi da je “zlato ispod 4000 dolara po unci jeftino”, a rastuća potražnja investitora ukazuje na očekivanja daljnjeg rasta i od strane tržišta.
Dramatična dedolarizacija kakvu dosad nismo vidjeli te rast geopolitičkih tenzija popraćenih trgovinskim sukobima mogli bi biti uvod u novu globalnu recesiju. Upravo u takvom okruženju cijena zlata uvijek najviše raste, zbog čega investitori svoj kapital čuvaju upravo držanjem zlatnih poluga i zlatnika koji su se dokazali kao sigurna luka u nesigurnim vremenima. Sve upućuje na to da će se povijest ponoviti još jednom.
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.