- 3. 2024.
Cijena zlata na burzama prošli je tjedan po prvi puta u povijesti probila psihološku granicu od 2000 eura po unci, odnosno gotovo 2200 američkih dolara. Radi se o rastu cijene od čak 7% u manje od mjesec dana, zbog čega je zlato ponovo u središtu pažnje mnogih financijskih, ali i drugih medija.
Dio je to dužeg trenda rasta cijene žutog plemenitog metala. Cijena zlata u eurima u zadnjih je pet godina narasla za više od 70%, a u zadnjih dvadeset godina za više od 450%. Iskusnije ulagače stoga ne iznenađuje novo probijanje povijesnog rekorda cijene, ali brzina rasta u samo mjesec dana ostavila je mnoge analitičare u potrazi za uzrocima posljednjeg skoka cijene.
Zašto je cijena zlata toliko narasla u zadnjih mjesec dana?
Iako je zadnjih nekoliko puta kada je cijena zlata naglo porasla u kratko vrijeme tome uzrok bio direktan šok poput ruske invazije na Ukrajinu ili covid krize, ovog puta takav je šok izostao. Analitičari govore kako se iza nedavnog rasta cijene zlata zapravo kriju naznake da će doći do spuštanja kamatnih stopa od strane američkog Feda, a nakon čega bi istim putem mogla krenuti i Europska središnja banka.
Pad kamatnih stopa znači da će npr. američke državne obveznice nositi manji prinos, a s obzirom da su one konkurentni nerizični ulagački instrument, one će izgubiti na komparativnoj prednosti prema zlatu. Klasični pristup nalaže da to dovodi do rasta potražnje pa samim time i rasta cijene zlata.
Također, ukoliko se promjena smjera monetarne politike dviju spomenutih institucija ne odradi precizno i pravovremeno, moglo bi doći do ponovnog razbuktavanja inflacije i recesije odnosno izostanka “mekog slijetanja”. Investicijsko zlato bi u tom slučaju moglo poslužiti kao sigurno utočište za očuvanje vrijednosti imovine.
Tržište zlata anticipira promjene i unaprijed se prilagođava
Rast se također može objasniti činjenicom da se javlja sve više financijskih investitora odnosno špekulanata koji ulažu u zlato, predviđajući veliki rast u kratkom roku. Ovdje se radi o stručnjacima koji upravljaju velikim sredstvima i svoje odluke donose temeljem ozbiljnih i vrlo temeljitih analiza.
Moguće je da se njihovo djelovanje u nekoj mjeri bazira na očekivanju o smanjenju kamatnih stopa, mogućoj recesiji, ali i potencijalnoj političkoj krizi koja bi mogla uslijediti u tekućoj “mega-izbornoj” godini, u prvom redu u SAD-u, ali isto tako i u ostatku svijeta.
Ukoliko dođe do bilo kakve nestabilnosti i krize, iz perspektive financijskih investitora, zlato će se ponovno pokazati kao sigurna “oklada” koja je zaštitila vrijednost njihove imovine. Ovakav fenomen imali smo prilike vidjeti i tijekom velike financijske krize između 2008. i 2011. kada je cijena zlata porasla za nešto manje od 200%.
Oni investitori koji su tada dobar dio svog portfelja držali u zlatu, ne samo da su nadoknadili gubitke po drugim instrumentima, već su ostvarili i pozamašnu zaradu. Znači li to da tržište ponovno očekuje sličan scenarij u mjesecima koji dolaze?
Središnje banke također su važan faktor iza rasta cijene zlata
Potražnja za zlatom od strane svjetskih središnjih banaka u posljednje se dvije godine isto tako etablirala kao jedan od glavnih faktora koji stoje iza rasta cijene žutog plemenitog metala. Ovaj fenomen najviše se intenzivirao nakon početka rusko-ukrajinskog rata te promjene šire geopolitičke slike koja je uslijedila kao posljedica sukoba.
Središnje banke nastoje se dugoročno osigurati od mogućih destabilizacija, ekonomskih kriza, rasta geopolitičkih tenzija, širenja sukoba i sličnog. Stoga, ne čudi da se okreću zlatu kao jamcu dugotrajne financijske stabilnosti. Prema nedavnom istraživanju Svjetskog vijeća za zlato, čak 62% svjetskih središnjih banaka planira povećati svoje zlatne rezerve u nadolazećem periodu.
Činjenica je da se nalazimo u vrlo neizvjesnim desetljeću. Središnje banke osjećaju nesigurnost vremena kao i svi mi te se nastoje adaptirati i zaštitititi. Pitanje koje se sada nameće jest: ako se financijski i veliki institucionalni investitori postavljaju na takav način, ako će potražnja za zlatom i njegova cijena rasti, što je činiti običnim ulagačima? Odgovor je nesumnjivo dugoročna štednja u zlatnicima i zlatnim polugama kako bismo osigurali vlastitu financijsku budućnost.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.