- 4. 2025.
SAD je prošli tjedan uveo visoke carine na uvoz robe iz cijelog svijeta, što je izazvalo dramatičan pad dionica na svjetskim burzama i raspirilo strahove od nove recesije.
Prema analitičarima, moguće je da se sprema ekonomski “armagedon”. Što mogu očekivati ulagači u zlato i hoće li se zlato ponovno pokazati kao sigurno utočište u nesigurnim vremenima, saznajte u nastavku.
Veliki padovi na burzama – uvod u novu globalnu krizu?
Američki predsjednik Trump je uveo carine od 10% na sav uvoz, kao i posebne carine za određene zemlje za koje smatraju da svjesno stvaraju trgovinske disbalanse na američku štetu. Carine prema Kini tako sada iznose 54%, prema EU 20%, prema Indiji 26%, Japanu 24% te Južnoj Koreji 25%. Kina je kao osvetu uvela carine od 34% na uvoz iz SAD-a, a odmazdu su najavile i Europa, Kanada te druge zemlje diljem svijeta. Riječ je o eskalaciji trgovinskog rata, zbog koje neki analitičari smatraju da se nalazimo pred svojevrsnim ekonomskim “armagedonom”.
Velika posljedica novih odluka vezanih za tarife jest dramatičan pad svjetskih burzi. Wall Street je u samo dva dana prošlog tjedna izgubio 2,400 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Od prošlog tjedna američki burzovni indeks Dow pao je za 7.4%, S&P 500 za 9.8%, a Nasdaq za 8.6% – najveći padovi još od 2020. godine i vremena koronakrize. S&P 500 je tako od veljače izgubio preko 12% odnosno oko 4 tisuće milijardi dolara tržišne vrijednosti.
Kretanje burzovnog indeksa S&P 500 od početka godine
Europske burze isto tako padaju. STOXX 600, burzovni indeks vodećih europskih dionica od prošlog je tjedna izgubio oko 8.8%. Na azijskim burzama danas je također zavladao kaos. Burza u Hong Kongu pala je čak 12.9%, kineski indeks Shanghai Composite za 8%, a japanski Nikkei za 6.5%.
SAD bi se unutar nekoliko mjeseci mogao suočiti s padom potražnje za američkim obveznicama, povratkom visoke inflacije pa i recesije, a sve skupa moglo bi dovesti do usporavanja svjetskog gospodarstva, poremećaja opskrbnih lanaca te, na koncu, nove globalne recesije. Prema stručnjacima iz investicijske banke JP Morgan, postoji 60-postotna šansa da će svjetsko gospodarstvo unutar ove godine ući u recesiju.
Iz Goldman Sachsa su podigli rizik od recesije u SAD-u na 45% u narednih 12 mjeseci. Čelnica MMF-a Kristalina Georgieva navela je kako carine “predstavljaju veliki rizik za svjetsko gospodarstvo u vrijeme ionako sporog rasta”.
Carine se ne odnose na zlato, no zlato je i dalje u ulozi “sigurnog utočišta”
Činjenica da se nove tarife ne odnose na plemenite metale poput zlata smirila je napetosti na tržištu zlata, zbog čega je cijena u eurima i dolarima prošli tjedan blago pala. U trenutku pisanja teksta cijena zlata kreće se oko razine od 2,745 € odnosno 3,026 $ po unci, nešto niže od prethodnih rekordnih razina. Međutim, riječ je tek o kratkoročnim fluktuacijama i, zapravo, odličnoj prilici za kupnju investicijskog zlata u obliku zlatnika i zlatnih poluga sa svojevrsnim popustom.
Kada se u obzir uzme dugoročna ekonomska slika, očekivanja investitora su negativna, kako za američko i europsko, tako i za svjetsko gospodarstvo u cjelini. Mogućnost recesije ili eventualne stagflacije (stagnacija gospodarstva i istovremeno visoka inflacija) još uvijek uzrokuje veliki osjećaj neizvjesnosti na tržištima, što znači da zlato, kao jedan od glavnih “sigurnih utočišta za kapital u nesigurnim vremenima” te odlična zaštita od visoke inflacije, ima dovoljno prostora za nastavak rasta u narednom periodu.
Cijena zlata, od početka 2020. godine do danas, porasla je za više od 100%, popraćena nizom različitih kriza – od koronakrize i mjera, energetske krize, krize opskrbnih lanaca, sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, preko visoke inflacije, bankarske krize, recesije u SAD-u, Njemačkoj i nizu europskih ekonomija, zatim razdoblja dizanja i spuštanja kamatnih stopa, velikih političkih zaokreta i trgovinskih ratova, pa sve do strahova od izbijanja svjetskog sukoba i novih utrka u naoružanju. Tijekom svih ovih događanja, svjetske središnje banke nagomilale su rekordne količine fizičkog zlata ne bi li se zaštitile u slučaju rasta globalnih nestabilnosti, a ovaj trend još uvijek ne pokazuje znakove stajanja.
Prema svemu sudeći, čini se kako je nova kriza još jedna u nizu kojoj ćemo svjedočiti te pritom nema nikakve naznake da je i posljednja. Tome u prilog ide i prognoza stručnjaka iz Londonskog udruženja trgovaca plemenitim metalima (LBMA) prema kojoj bi cijena zlata mogla dosegnuti čak $ 7,000 po unci unutar sljedećih pet godina – porast od preko 120% u odnosu na sadašnju cijenu.
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.