4. 11. 2024.

Sutra nas očekuju američki predsjednički izbori koje su mnogi analitičari okarakterizirali kao povijesne. Riječ je o izborima na kojima će se odlučiti, kako sudbina Amerike, tako i cijelog svijeta, s obzirom da se radi o glavnoj svjetskoj velesili. 

Brojni ulagači stoga se pitaju kako će se ishodi ovih izbora odraziti na tržišta i investicije, a ovdje se posebno ističe investicijsko zlato kao jedan od najefikasnijih instrumenata zaštite vrijednosti u nesigurnim vremenima.

Politika ima velik utjecaj na cijenu zlata

Političari i kapital koji stoji iza njih igraju veliku ulogu u tome kako će se voditi ekonomska politika određene države, a ovo je osobito važno u slučaju SAD-a jer će posljedice osjetiti cijeli svijet. Ekonomske politike diktiraju razinu tržišne regulacije, poreznu politiku, trgovinsku razmjenu, strukturu rashoda, monetarnu politiku, razinu kamatnih stopa, veličinu javnog sektora i razinu javnog duga. O njima ovisi kreditni rejting, stopa inflacije, razina BDP-a te još mnogo toga. 

Druge politike koje možda naizgled nemaju veze s ekonomijom isto tako mogu indirektno utjecati na gospodarstvo. Ako takve politike npr. potiču društvene nestabilnosti, to će utjecati na ulagačku i poslovnu klimu u zemlji, što potencijalno može otjerati strane investitore.

Ovisno o tome koja je administracija na vlasti i kakve su njihove politike, tržišta i investitori imat će određene reakcije kako bi se adaptirali danim uvjetima. Primjerice, ako su očekivanja da će ekonomske politike biti nestabilne te da bi moglo doći do krize, investitori će u pravilu nastojati izbjeći rizik. To znači da će biti skloniji ulaganju u investicijsko zlato kao niskorizičnim instrumentu koji čuva vrijednost u nesigurnim vremenima.

Američki izbori od posebnog su značaja za cijenu zlata

Niz analitičara, ali i sami glasači, smatraju da su ovi izbori svojevrsna prekretnica prema nepovratno lošijem odnosno boljem smjeru SAD-a, ovisno o opciji koju podržavaju. Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, prije nešto manje od mjesec dana izjavio je kako bi “ovo mogli biti posljednji izbori ako ne glasate.” Ideološke tenzije, “kulturni rat” i polarizacija dosegli su visoke razine, a kroz sve to isprepliću se i ekonomski problemi, kriza na granici, imigrantska politika te brojna druga pitanja.

Pored nestabilne društvene klime, tržišta i ulagači osobito su zabrinuti oko budućnosti američke ekonomije. Nijedna administracija vjerojatno neće biti u stanju obuzdati rastući američki javni dug koji je dugoročno neodrživ. Isto tako, kamatne stope nastavit će padati, što bi moglo biti signal za novu recesiju, potencijalni povratak inflacije te nastavak rasta cijene zlata. U takvim uvjetima snaga američkog dolara mogla bi opadati.

Geopolitičke tenzije ostat će visoke te je iznimno teško i nepredvidljivo govoriti o tome što će dalje biti s ratom Ukrajini i na Bliskom istoku. Kina, Rusija i Iran suprotstavljaju se svjetskom utjecaju SAD-a te nije izgledno da će ijedna administracija pronaći mirno rješenje za ove procese. Dapače, moguće je da će biti uvedene i dodatne trgovinske restrikcije na, primjerice, uvoz kineskih roba i usluga, što bi mogla biti uvertira u novu fazu američko-kineskog trgovinskog rata. 

Velika je vjerojatnost da će cijena zlata rasti

Neovisno o tome koja administracija dođe na vlast, izgledno je kako se strasti neće slegnuti, a samim time i različite nestabilnosti te ključne ekonomske politike o kojima je bila riječ. U kontekstu toga, vjerojatnost da će cijena zlata nastaviti rasti iznimno je velika. 

Fizičko zlato smatra se tradicionalnim utočištem očuvanja vrijednosti imovine, osobito tijekom društvenih i ekonomskih kriza. Zlato je sačuvalo svoju kupovnu moć kroz gotovo cijelu povijest ljudske civilizacije. 

Ono što ste mogli kupiti za kilogram zlata u starom Rimu ili prije sto godina, možete kupiti i danas, a najvjerojatnije ćete moći i za sto godina. Zlato je nadživjelo cijeli niz hiperinflacija i propasti fiat valuta, a otkad je u SAD-u i cijelom svijetu ukinut zlatni standard 1971. godine, njegova cijena nezaustavljivo raste, posebice u periodima gospodarskih recesija, ratova i drugih negativnih pojava. 

Osim što njegova cijena dugoročno raste te nema razloga da se taj trend ne nastavi i u budućnosti, investicijsko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga također krasi nekoliko izvanrednih karakteristika. Oslobođeno je svih poreza, pristupačno je i velikim, i malim investitorima, mobilno je te u konačnici, i visoko likvidno. Sva zarada ostaje u rukama ulagača, može se kupiti počevši od nekoliko desetaka eura, stane u svačiji džep čak i kada se radi o stotinama tisuća eura vrijednosti te se u vrlo kratkom roku može zamijeniti za novac bilo gdje na svijetu po praktički istoj cijeni u tom trenutku. 

Iz svih tih razloga, vrlo je malo instrumenata koji mogu konkurirati investicijskom zlatu u vrijeme neizvjesnosti i negativnih očekivanja među investitorima pa ne čudi da potražnja za njim kontinuirano raste, baš kao i cijena u eurima koja je od početka ove godine porasla za više od 35%, donjevši pozamašnu zaradu njegovim ulagačima. 

Slijedom toga, prema analitičarima iz Citigroupa, ove godine cijena zlata mogla bi dosegnuti čak 3000 dolara po unci!

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.