9. 9. 2024.

ETF fondovi zadnjih su godina postali vrlo popularna investicija. Kratica ETF znači Exchange Traded Fund ili u prijevodu fond čijim se udjelima trguje na burzi, kao što se trguje dionicama. Kao i klasični investicijski fondovi, ETF-ovi imaju svoje prednosti i mane, no često su predstavljeni kao relativno sigurna, ali i dalje unosna investicija.

Zašto se ETF fondovi smatraju sigurnom investicijom, ili barem sigurnijom investicijom od ulaganja u pojedinačne dionice?

Kako se ETF fondovi formiraju?

Fondovi općenito kapital kojim raspolažu ulažu u veliki broj različitih dionica, obveznica i ostalih financijskih instrumenata, čime se smanjuje rizik jer male su šanse da vrijednost svega može odjednom naglo pasti. Kada su u pitanju ETF fondovi, najpopularniji su oni koji prate vrijednost dioničkih indeksa, poput američkog SP500 indeksa. Taj indeks se sastoji od dionica 500 najvećih američkih kompanija, a najveći ETF fondovi koji prate ovaj indeks su SPDR S&P 500 ETF Trust, iShares Core S&P 500 ETF i Vanguard S&P 500 ETF, a svaki od njih upravlja imovinom od nekoliko stotina milijardi dolara.

Budući da svaki od ovih fondova svoju imovinu ulaže u 500 različitih kompanija, veliki pad cijene bilo koje pojedinačne dionice ne utječe značajno na vrijednost indeksa ili ETF fonda. Dugoročno gledajući, vrijednost ovih indeksa prati ukupni gospodarski rast cijelog američkog gospodarstva, za koje se očekuje da će trajno rasti, stoga su i ETF fondovi koji prate SP500 indeks percipirani kao sigurna investicija.

No, ETF-ovi također imaju rizike i mane. Neke od njih navedene su u nastavku.

ETF fondovi – rizici i mane

Prevelika izloženost

Nisu svi ETF fondovi jednako rizični. Postoje ETF-ovi koji prate dioničke indekse i koji su relativno sigurni, ali postoje i ETF-ovi koji su ekstremno rizični. Primjerice oni koji ulažu u dionice iste djelatnosti ili u neko nerazvijeno tržište, pa čak i oni koji ulažu financijske izvedenice pomoću kojih pokušavaju ostvariti veliki prinos.

Jedan od ekstremnijih primjera je Direxion Daily NVDA Bull 2X Shares. Ovaj ETF pokušava profitirati od kretanja cijene dionice samo jedne kompanije – Nvidije, koja je sama po sebi iznimno volatilna. Ali to nije sve! Taj fond ne kupuje obične dionice Nvidije, nego trguje sa takozvanim opcijama (financijskim izvedenicama) vezanim za ovu dionicu. Pomoću njih se može postići to da ako dionica kompanije poraste primjerice 10%, da fond ostvari prinos od 20, 30 ili više posto. Upravo to je svrha ovog ETF-a: ostvariti dvostruko veći prinos od pomaka cijene dionice. Ali to također znači da ako cijena dionice padne 30%, gubitak ovog ETF-a će biti 60%. Dakle, ne treba sve ETF fondove stavljati u isti koš. Neki su relativno sigurni, no postoje i ekstremno rizični ETF-ovi.

Valutni rizik

Većina ETF fondova koji su popularni u Hrvatskoj, uključujući one koji prate američke dioničke indekse deniminirani su u američkim dolarima. To znači da je za ulagače iz Hrvatske prisutan i valutni rizik. Ako vrijednost fonda poraste za primjerice 10%, a američki dolar u odnosu na euro oslabi 15%, ulagač iz Hrvatske ili ostatka eurozone ne samo da nije ništa zaradio, nego je izgubio 5%.

Naravno, dolar može i ojačati pa povećati prinos ulagačima koji žive na drugom valutnom području, no to je još jedna varijabla i rizik o kojem treba voditi računa pri svakom ulaganju na inozemna tržišta.

Ovisnost o financijskim tržištima i institucijama

Mnogi ETF-ovi ne ulažu u dionice nego u robe, poput nafte, bakra, žitarica, srebra ili zlata. No takvi ETF fondovi mogu dovesti do dodatnih rizika pri ulaganju. Primjerice, jedan od glavnih razloga zbog kojih ljudi ulažu u zlato je postizanje neovisnosti o financijskim institucijama, valutama i državama. Kada netko posjeduje fizičko zlato u obliku zlatnih poluga ili zlatnika, ne mora se brinuti o tome hoće li banke propasti, hoće li burze zaustaviti trgovanje, hoće li mu država blokirati račune i sl. A kod indirektnog ulaganja u zlato preko ETF-a, svi ti rizici su prisutni.

Osim toga, možete li biti apsolutno sigurni da fond u koji ulažete zaista posjeduje onoliko zlata koliko bi trebao? Jer to zlato se navodno nalazi u trezorima u Singapuru, Švicarskoj, SAD-u itd., no vi ga nikada nećete vidjeti. Nije li bolje izbjeći sve te rizike i ako već želite ulagati u zlato, to napraviti na način da zaiste kupite baš investicijsko zlato, ono koje možete staviti u vlastiti džep i nad kojim imate apsolutnu kontrolu?

Naknade i skriveni troškovi

Niti jedan fond ne radi besplatno. Osim troškova koji nastaju pri trgovanju, fondovi moraju financirati zaposlenike, prostor u kojem rade, opremu, licence, marketing itd. Nekada su te naknade javno vidljive, no postoje i skriveni troškovi. Primjerice, u periodu od približno 20 godina, vrijednost SPDR Gold Trust ETF-a porasla je 415,03%, dok je po podacima LBMA-a, burzovna cijena zlata u istom periodu porasla za 462,11%.

Kako je nastala razlika ok 46 postotnih bodova? Fond je jednostavno svoje troškove ukalkulirao u cijenu udjela/dionice ETF-a. Na godišnjoj razini, burzovna cijena zlata rasla je 7,95%, dok je vrijednost spomenutog fonda rasla 7,38%. Razlika od 0,57 postotnih bodova je skriveni trošak, koji nigdje na javno neće biti prikazan i rijetko kad se spominje u razgovoru o ETF fondovima, no ne treba ga zanemariti pri odluci o investiranju.

  • SPDR GOLD TRUST
Referentne cijene zlata. Izvor: World Gold Council.

Referentne cijene zlata. Izvor: Svjetsko vijeće za zlato.

Tržišni šokovi

Michael Burry, legendarni investitor za Wall Streeta, koji je uspješno predvidio slom burze 2008. godine i po kojem je snimljen film The big short, smatra da kod ETF fondova postoji i rizik likvidnosti. Naime, većina ETF-ova koristi se za dugoročno i pasivno ulaganje, što je samo po sebi dobro. No, to također znači da ulagači u takve fondove jednom kad ulože novac, vjerojatno ga godinama neće povlačiti iz fonda. Problem nastaje kada na tržištu dođe do panike i kada veći broj ulagača želi prodati udjele u ETF-u. Tada dolazi do rasta spreada, tj. razlike između kupovne i prodajne cijene ETF fonda, što je također jedan od indirektnih troškova ulaganja. U toj situaciji i fond je prisiljen na trgovanje financijskim instrumentima u koje ulaže po lošijim uvjetima od uobičajenim, a to također smanjuje prinos fonda.

NAV raspon u postocima. Izvor: Bloomberg and Thomson Reuters Lipper.

NAV raspon u postocima. Izvor: Bloomberg and Thomson Reuters Lipper.

 

ETF fondovi – zaključak

Jako je dobro da postoje ovakvi fondovi. Oni zaista pojednostavljuju ulaganje u određene imovinske klase te u slučaju mnogih ETF-ova odrađuju diversifikaciju umjesto svojih ulagača što smanjuje rizik pri ulaganju. No, postoji mnogo vrsta ETF-ova i zabluda je da su svi ETF-ovi po definiciji sigurna investicija. U primjeru sa ETF-om koji prati cijenu zlata vidi se da ETF fondovi čak mogu povećati rizik pri ulaganju te značajno promjeniti svrhu samog ulaganja, jer svrha ulaganja u zlato je postizanje neovisnosti o posrednicima, financijskim institucijama i državi. Pri ulaganju u ETF fond koji ulaže u zlato ta neovisnost nije postignuta. Stoga, ako razmišljate o ulaganju u zlato, kupite baš zlato (poluge i zlatnike), a ne fondove, financijske izvedenice i ostale vrste zlata na papiru.

Prednosti fizičkog zlata naspram ETF-a vezanog za zlata detaljnije su objašnjene u ovom članku: ETF – isplativ način ulaganja u zlato ili zamka za investitore?

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.