8.1.2024.

Američki javni dug u posljednjih se 15 godina i više nego utrostručio. 2009 godine iznosio je tek 10,6 bilijuna dolara, a sada, prema podacima koji su objavljeni 29. prosicnca 2023., iznosi vrtoglavih 34 bilijuna dolara. Radi se o brojci s čak 12 nula, a može se i predočiti kao 34 tisuće milijardi. 

Od tog iznosa, 11 bilijuna stvoreno je u posljednje 4 godine, tj. u razdoblju od početka pandemije koronavirusa. Drugim riječima, američki javni dug raste sve brže i brže kako prolaze godine.

Kretanje ukupnog javnog duga SAD-a u posljednjih 50 godina. Izvor: fred.stlouisfed.org.

Hoće li dug nastaviti rasti?

Prema američkom vladinom institutu Congressional Budget Office (CBO) za koji rade bivši dužnosnici Feda, američkog ministarstva financija i Kongresa, projekcije su da će u narednih pet godina američki dug dosegnuti 107% BDP-a, a kroz 30 godina čak 181% BDP-a.

Upravo zbog ovakvih projekcija te prijepora koje rast američkog duga stvara u politici zemlje, kreditne agencije nedavno su smanjile kreditni rejting SAD-a. Ovako visoki dug imat će loše dugoročne posljedice po američko gospodarstvo, a javlja se i rizik rasta kamatnih stopa na američke dugove.

Dakle, SAD dugoročno nema mnogo opcija na stolu, a šanse da će dug prestati rasti ili da će taj rast znatno usporiti, iznimno su male. Postoje više-manje dva izlaza za američku ekonomiju, a to su: a) bankrot tj. u jednom trenutku proglasiti nemogućnost otplate duga ili; b) obezvrijediti dug pomoću inflacije odnosno povećanja monetarne mase i dodatan gubitak vrijednosti dolara. 

Što to znači za ulagače i štediše?

Izgledno je da će SAD izbjegavati prvu opciju jer bi to moglo označiti kraj njihovog statusa kao glavne svjetske velesile. Druga opcija odnosno inflacija manje je bolno rješenje, a značit će dodatno povećanje dolara u optjecaju, što će dovesti do pada njegove vrijednosti. 

U tom scenariju, inflacija će se neminovno preliti na ostatak svijeta zahvaljujući međupovezanosti globalnog tržišta. Trošak svega platit će obične štediše kroz gubitak kupovne moći, a među njima se nalaze i hrvatski građani. Ovaj fenomen prisutan je već stoljećima, no zbog manjka financijske pismenosti, mnogi ga nisu ni svjesni. Kad bi većina građana razumjela što se zapravo događa, globalni financijski sustav uvelike bi se razlikovao od onog u kojem se trenutno nalazimo.

Prevedeno, cijene nekretnina, ali i drugih proizvoda i usluga poskupljivat će iz godine u godinu, dok će istovremeno, iz ulagačke perspektive, bankovna štednja i gotovina “ispod madraca” vrijediti sve manje i manje. Pad kupovne moći zbog inflacije obezvrijedit će naše ušteđevine, a rast plaća neće biti dostatan kako bi pokrio poskupljenja. To nas dovodi do sljedećeg pitanja: kako se snaći u ovom scenariju i sačuvati vrijednost našeg novca?

Kako sačuvati vrijednost štednje u nadolazećim godinama?

Ako želimo sačuvati našu kupovnu moć od inflacije, moramo uložiti našu ušteđevinu u instrument čiji će prosječni prinos dugoročno biti veći od prosječne stope inflacije za taj period. Jedan od, povijesno dokazano, najsigurnijih i najefikasnijih instrumenata zaštite vrijednost od inflacije jest investicijsko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga

Ulaganje u zlato pokazalo se iznimno isplativo za brojne štediše. U posljednjih 20 godina cijena zlata imala je prosječni godišnji rast od čak 8.5%, a kumulativno je cijena porasla za više od 460%, što je znatno više od ukupne inflacije u istom periodu. Oni koji su ulagali u zlato nisu samo sačuvali svoju kupovnu moć, već su ostvarili i pozamašnu zaradu.

Izgledno je kako će se rastući trend cijene zlata nastaviti u budućnosti jer je zlato je zadržalo svoju vrijednost kroz gotovo cijelu povijest ljudske civilizacije, i to u svim dijelovima svijeta. S druge strane, obične fiat valute u pravilu dugoročno gube na vrijednosti i propadaju zahvaljujući hiperinflaciji ili ukidanju političkim dekretom. Na taj je način skončalo preko 620 od 800 papirnatih valuta u povijesti, a najvjerojatnije će i one koje trenutno upotrebljavamo.

Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata 

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.