18.10.
Burzovna cijena zlata u posljednjih je tjedan dana porasla za više od 5% i u trenutku pisanja ovog članka iznosi 1855 eura po unci, što je za oko 10% više nego u isto vrijeme prošle godine. Radi se o najvišoj cijeni žutog plemenitog metala još od svibnja, a rastući trend bi se mogao nastaviti i u narednim tjednima.
Istovremeno, cijena srebra u zadnjih je tjedan dana doživjela sličan porast, ali rast cijene srebra u posljednjih je godinu dana bio znatno viši od rasta cijene zlata te je iznosio čak 15%. Cijena srebra trenutno iznosi nešto manje od 22 eura po unci, ali to nije najviša razina ove godine.
Uzrok rasta cijena zlata i srebra
Kao što smo već pisali prošlog tjedna, geopolitičke nestabilnosti u svijetu glavni su uzrok ovotjednom visokom rastu cijena plemenitih metala. Hamasov napad na Državu Izrael početkom mjeseca te posljedični rat između ovih dviju strana podigao je stupanj pripravnosti svjetskih sila na najvišu razinu još od ruske invazije na Ukrajinu prošle godine. Podsjetimo, i taj je sukob doveo do snažnog rasta cijena zlata i srebra u veljači i ožujku 2022. godine.
Sukob na Levantu tako je doveo do neizvjesnosti na tržištima jer se palestinsko-izraelski sukob lako može proširiti na okolnu regiju, a takav bi razvoj događaja znatno utjecao na cjelokupno svjetsko gospodarstvo. Potencijalni otvoreni sukob između Izraela kojeg podupire SAD te Irana koji stoji iza Hamasa i Hezbollaha crni je scenarij koji bi, ako se dogodi, doveo do globalnih previranja koje bi se osjetile na svim tržištima.
Jim Wyckoff, analitičar Kitco Newsa, za CNBC je rekao kako je situacija na Bliskom istoku glavni faktor kod određivanja cijene zlata u ovom trenutku:
“Povišeni rizici na Bliskom istoku potiču potražnju za zlatom i srebrom kao sigurnim utočištem. […] Smatram kako će cijena zlata u kratkom roku probiti granicu od 2000 dolara po unci.”
Zlato i srebro kao zaštita od ratova
Nije prvi put da svjedočimo rastu cijena zlata i srebra uslijed ratova i općenitih geopolitičkih nestabilnosti u svijetu. Osim već spomenute prošlogodišnje ruske invazije na Ukrajinu, cijene plemenitih metala rasle su i u prošlosti u sličnim okolnostima, kao što je primjerice Iransko-irački rat 1980.-ih ili američka invazija na Irak ranih 2000.-ih.
Upućene stoga ovakav razvoj situacije na tržištu plemenitih metala ne bi trebao čuditi. Općenito govoreći, ulaganje u većinu oblika imovine u posebno nesigurnim vremenima može biti rizično, a novi sukob na Bliskom istoku ovog se puta preklapa s dolaskom nove recesije. Nekretnine, dionice i ostali klasični oblici ulaganja stoga postaju rizičniji nego prije, a držanje gotovine i dalje je neisplativo zbog inflacije.
Zlato i srebro stoga investitorima i štedišama pružaju idealnu opciju ulaganja u nesigurnim vremenima. Osim što su se u takvom okruženju kroz povijest više puta dokazali pozamašnim prinosima, pružaju sigurnost i neovisnost koju drugi oblici imovine ne pružaju.
Bilo da se radi o velikim institucionalnim investitorima poput fondova i središnjih banaka ili pak o malim štedišama koji kupuju investicijsko zlato u obliku poluga i zlatnika, činjenica je da su kroz povijest gotovo uvijek bolje prolazili oni koji su u nesigurnim, a posebno u ratnim vremenima imali nešto zlata u svom posjedu. Nema razloga očekivati da se isti trend neće nastaviti i u budućnosti.
Zaprati naš Telegram kanal i ostani u toku putem linka: https://t.me/centarzlata
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.