29.5.2023.

Popularnost zlata sve je veća među širom javnosti, a to potvrđuje i novo istraživanje Gallupa koje pokazuje da čak četvrtina Amerikanaca upravo zlato smatra najboljim dugoročnim ulaganjem, što ga smješta na visoko drugo mjesto iza tradicionalno popularnih nekretnina. Zlato je tako, prema percepcijama Amerikanaca, naroda sklonom ulaganju, isplativije dugoročno ulaganje od dionica i dioničkih fondova, obveznica, kriptovaluta te štednje u banci. 

Osim što je zlato na visokom drugom mjestu, zanimljiv je i trend koji pokazuje da mu popularnost ubrzano raste zadnjih mjeseci. Naime, prošle godine zlato je najboljim dugoročnim ulaganjem smatralo 15% Amerikanaca, dok je ove godine taj postotak gotovo udvostručen. Istovremeno, postotak Amerikanaca koji smatra nekretnine najboljim dugoročnim ulaganjem u samo godinu dana pao je s 45% na 38%.

Zašto zlatu raste popularnost među ulagačima?

Rezultati istraživanja poklapaju se s podacima s tržišta plemenitih metala koji pokazuju da potražnja za investicijskim zlatom u obliku zlatnih poluga i zlatnika u 2023. godini bilježi visok rast. Taj je podatak još zanimljiviji uzmemo li u obzir činjenicu da je 2022. godina bila rekordna po pitanju količine zlata u koju su uložili mali i veliki investitori. 

Kao i uvijek, razloge za ovakav trend potrebno je tražiti u situaciji u svjetskom gospodarstvu koja je trenutno puna neizvjesnosti. Iako političari i mnogi ekonomski stručnjaci pokušavaju uvjeriti javnost kako se inflacija smiruje, prava je istina kako cijene i dalje nastavljaju rasti previsokim tempom, što negativno utječe na kupovnu moć građana i vrijednost njihove novčane štednje.

Osim inflacije, sve su izraženiji i strahovi od pojave nove recesije koja se u nekim globalno bitnim gospodarstvima već počela pojavljivati. Najnoviji primjer je Njemačka koja je nedavno i službeno ušla u recesiju, što ukazuje na neizvjesnu budućnost cjelokupnog gospodarstva Europske unije. Ukratko, svjetsko gospodarstvo usporava, inflacija nastavlja biti velik problem i ulagači se tome prilagođavaju okretanjem sigurnijim oblicima ulaganja među kojima se zlato ističe kao posebno isplativo i sigurno, ako je suditi po podacima iz prošlosti.

Nekretnine i dionice sve manje popularne 

Kako zlatu popularnost raste, tako drugim oblicima ulaganja i štednje pada. Iako po spomenutom istraživanju Amerikanci i dalje najviše vjeruju nekretninama, što je slučaj i u Hrvatskoj, činjenica je da se rastući broj ulagača odmiče od njih. Cijene nekretnina zadnjih su godina doživjele astronomski rast, što je stvorilo bojazan od pojave nekretninskog balona koji bi mogao uskoro puknuti, što bi moglo utjecati na isplativost ulaganja u takav oblik imovine. Osim toga, visoki rast cijena doveo je do toga da si malo tko može priuštiti nekretninu u svrhu ulaganja.

Što se dionica tiče, u prošlosti su davale poprilično skromne prinose u razdoblju recesije, ako su uopće bile u plusu. Kad se na njihovu cijenu nadoda stopa inflacije koja je još uvijek relativno visoka, ulaganjem u dionice investitori se izlažu visokom riziku od gubitka vrijednosti u razdoblju kojeg karakterizira ekonomska neizvjesnost. To potvrđuje i podatak iz navedenog istraživanja koji pokazuje da svega 15% Amerikanaca dionice i fondove smatra najisplativijim dugoročnim ulaganjem, što je pad od osam postotnih bodova u odnosu na prošlu godinu.

Štednja u banci najmanje isplativa

Dok se različiti oblici dugoročnog ulaganja – poput zlata, nekretnina i dionica – mogu uspoređivati po svojoj isplativosti, likvidnosti i otpornosti na recesije i inflaciju, jedno je sigurno: vrlo je izgledno da će svi navedeni oblici ulaganja u dugom roku biti isplativiji od držanja novca u banci ili gotovini. Dok su oscilacije cijena zlata i ostalih oblika ulaganja u kratkom roku moguće, kod bankovne štednje gubitak vrijednosti je praktički garantiran jer kamatne stope na štednju nisu dovoljne da pokriju stopu inflacije.

Upravo zbog toga, štednja u banci vjerojatno je najlošiji oblik dugoročnog ulaganja viška sredstava i zbog toga se preporuča barem dio svoje imovine prebaciti u realnu imovinu poput zlata kojemu je cijena u proteklih 20 godina u prosjeku rasla više od 8.5% godišnje. To u sve većoj mjeri razumiju i Amerikanci, što potvrđuje istraživanje, a nadamo se da će financijska pismenost u Hrvatskoj dosegnuti podjednaku razinu kao i u najrazvijenijem gospodarstvu svijeta.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović operativni je direktor Centra Zlata i vodeći stručnjak za plemenite metale u Hrvatskoj. Kokanović je i istaknuti financijski stručnjak s dugogodišnjim iskustvom u financijskoj industriji te kolumnist i čest gost predavač specijaliziran za teme ulaganja i financijske pismenosti.

 

Prvi saznajte najnovije vijesti s tržišta plemenitih metala!

Prijavite se na naš besplatni newsletter i ostanite u toku s novostima s tržišta i analizama naših stručnjaka.

Newsletter se u pravilu šalje jednom tjedno, a u bilo kojem trenutku se možete odjaviti. Ostavljanjem Vaše e-mail adrese pristajete na primanje informativnih i promotivnih poruka od strane Centra Zlata. *

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.