24.2.2025.

Sve je izglednije kako se svijet nalazi pred novom globalnom krizom. 

Kombinacija pojava poput smanjenja potrošnje, rasta opće razine cijena, skupljih energenata, slabijeg tržišta rada u SAD-u, recesije u eurozoni, vala stečajeva poduzeća te destabilizacije svjetskih trgovinskih odnosa mogle bi rezultirati “savršenom olujom” koja će svijet gurnuti preko ruba krize kakva nije viđena čak ni 2008. godine. 

Ne čudi stoga da cijena zlata u ovakvim okolnostima nastavlja postizati nove rekordne razine. Više o svemu, pročitajte u nastavku teksta.

Trgovinski ratovi i geopolitičke napetosti povećavaju neizvjesnost

Američka administracija mogla bi proširiti svoj popis novih carinskih mjera na drvnu građu, automobile, poluvodiče i lijekove. Novo poglavlje u trgovinskim ratovima tako je ponovno izazvalo strah među investitorima, zbog čega su prošli tjedan pale svjetske burze, uključujući američke i europske. 

Iako još uvijek ne znamo hoće li trgovinski ratovi i usporavanje svjetskog gospodarstva utjecati na povratak inflacije, činjenica je da mnoge središnje banke, osobito američki Fed, vrlo vjerojatno neće ponovno dizati kamatne stope ili tražiti slična monetarna rješenja za potencijalni rast opće razine cijena. U takvim uvjetima, nejasno je kako bi mogla izgledati borba s novim valom poskupljenja.

Tržišne neizvjesnosti dodatno potpiruju neočekivani postupci velikih investitora poput Warrena Buffeta čiji je Berkshire Hathaway do kraja prošle godine prodao preko 134 milijardi dolara dionica, pritom gomilajući novčane rezerve. Kapital se ne koristi za nove investicije, a Buffet ne daje konkretno objašnjenje zašto, zbog čega se među investitorima pojavio niz spekulacija oko toga što stoji iza njegovih postupka. Sprema li se Buffet za nešto veliko?

I dok svijet iščekuje novu ekonomsku krizu, geopolitički odnosi i dalje prolaze kroz tektonske promjene. SAD i Rusija pregovaraju o miru u Ukrajini, iako su odnosi između SAD-a i Ukrajine u ovom trenutku iznimno napeti. SAD traži veliku kompenzaciju u rijetkim metalima za dosadašnju pomoć te zaziva nove izbore u Ukrajine, aludirajući na nelegitimnost njene vlasti. Rusija prijeti nastavkom ratnih djelovanja, dok Europa stoji po strani i teško se snalazi u nepredviđenim geopolitičkim okolnostima. U Njemačkoj su novi izbori završili svojevrsnim trijumfom desnice, no još uvijek se ne zna tko će ući u vladajuću koaliciju i kojim će smjerom ići njemačka politika odnosno kako će se sve to odraziti na odnose Europske unije i SAD-a. 

Zlato ide prema 3,000 američkih dolara po unci

Geopolitičke tenzije i strahovi od nove ekonomske krize ponovno su gurnule cijenu zlata na povijesno rekordne razine. Cijena zlata trenutno se nalazi na 2,812 eura po unci odnosno 2,944 dolara po unci. Cijena je tako od početka ove godine porasla za preko 11% u eurima te 12% u dolarima. Kada se gleda posljednjih 12 mjeseci, rast u eurima iznosio je blizu 50%, a u dolarima oko 45%. 

Samo u veljači, američka banka JPMorgan Chase i britanska The Hongkong and Shanghai Banking Corporation prebacile su iz Londona u New York zlato u vrijednosti od preko 4 milijarde dolara za potrebe futuresa. Cilj špekulanata je najčešće hvatanje većih pomaka cijene u kratkom periodu, a iz njihovih postupaka može se iščitati kako očekuju poveći rast cijene zlata u narednim mjesecima odnosno novu ekonomsku krizu koja će potaknuti potražnju za zlatom. Prema analitičarima tržišta zlata, cijena zlata sve se izvjesnije kreće prema 3,000 dolara po unci odnosno u eurima prema 2,900 € po unci.

Zlato kao sigurno utočište za kapital u krizi

Činjenica je da oni koji su imali zlato, bilo da se radi o državama ili pojedincima, uvijek bolje prolazili u kriznim vremenima od onih koji nisu, a upravo smo sada, prema svemu sudeći, pred novom krizom. Investicijsko zlato simbol je trajne vrijednosti i pravi je odgovor na pitanje: kako se unaprijed zaštititi od moguće krize?

Prosječni godišnji rast cijene zlata u zadnja dva desetljeća iznosio je preko 10%, znatno više od stope inflacije te, isto tako, mnogo više od onog što se moglo dobiti putem bankovne štednje. Istovremeno, na investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga, ne plaća se porez, što znači da sva zarada od ulaganja ostaje vlasniku, bez ikakvih obveza prema državi. 

Riječ je o visoko likvidnoj imovini koja se može bilo gdje u svijetu, vrlo brzo i jednostavno zamijeniti za novac kroz otkup zlata. Za kraj, važno je naglasiti da je ulaganje u investicijsko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga dostupno svima, kako malim, tako i velikim ulagačima u rasponu mase od 1 grama pa sve do 1 kilograma.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.