10.2.2025.
Svjetsko vijeće za zlato (WGC) nedavno je objavilo izvješće s podacima o potražnji za zlatom u prethodnom kvartalu te u cijeloj 2024. godini. Prema izvješću, središnje banke i investitori pogurali su potražnju za zlatom na dosad neviđene razine.
O čemu se radi i što nas čeka dalje, pročitajte u nastavku članka.
Potražnja za zlatom dosegla 4,974 tona u 2024.
Ukupna svjetska potražnja za zlatom u 2024. iznosila je 4,974.5 tona, čime je za oko 30 tona oboren rekord iz 2023. godine. Ukupna potražnja u četvrtom kvartalu 2024. također je bila rekordna, popevši se na vrtoglavih 1,297.4 tona. Među glavnim faktorima koji stoje iza ovog trenda su središnje banke i investitori.
Središnje banke ponovno su nagomilale preko 1000 tona zlata, od čega se gotovo trećina odnosi na posljednji kvartal 2024. godine. Što se tiče investitora, ukupna investicijska potražnja u 2024. porasla je za preko 230 tona, što je oko 25 % više nego u 2023.
Potražnja za fizičkim zlatom u 2024. znatno je narasla u Kini i Indiji, sa 112 tona više u odnosu na godinu ranije. Svjetska potražnja za zlatom u tehnološkom sektoru porasla je za oko 21 tonu ili 7 % u odnosu na godinu ranije, za što je u velikoj mjeri zaslužan ubrzani razvoj na području umjetne inteligencije.
Zanimljiv je i podatak da je poslijepodnevna cijena zlata na londonskom tržištu – LBMA (PM) – čak 40 puta tijekom godine probila rekordnu razinu. Riječ je o najvažnijoj referentnoj cijeni zlata koja služi kao osnova za trgovanje zlatom svugdje u svijetu. S obzirom na visoke cijene i veliki obujam, svjetska potražnja za zlatom u 2024. također je postigla i rekordnu ukupnu vrijednost od preko 382 milijardi dolara.
Trgovinski ratovi nastavljaju gurati potražnju za zlatom u 2025.
U trenutku pisanja članka, cijena zlata nalazi se na rekordnim razinama od 2,818 eura po unci odnosno 2,906 dolara po unci. Potražnja, a posljedično i cijena zlata, rastu zbog sve većeg osjećaja neizvjesnosti među investitorima koji stoga pribjegavaju sigurnim i niskorizičnim instrumentima koji čuvaju vrijednost imovine. Čini se da se trendovi iz 2024. nastavljaju i u ovoj godini.
Svjetska tržišta trenutačno strahuju od posljedica novog trgovinskog rata između globalnih velesila koji bi se vrlo lako mogao pretvoriti u pokretača nove ekonomske krize te utjecati na povratak inflacije.
U najnovijem zapletu situacije, američki predsjednik Donald J. Trump, planira uvesti 25-postotne carine na sav uvoz čelika i aluminija u SAD, a nakon toga će uslijediti tarifne mjere i za druge metale. Ove carine mogle bi ozbiljno pogoditi Kanadu, kao najvećeg dobavljača aluminija u SAD-u te, uz Meksiko, najvećeg trgovinskog partnera u sektoru čelika. Uskoro bi mogle nastupiti i recipročne carinske mjere prema svim američkim trgovinskim partnerima te 10-postotne carine na sav uvoz iz Europske unije.
Kina je kao protumjere SAD-u uvela carine od 15% na uvoz američkog ugljena i ukapljenog plina te 10-postotne carine na američku sirovu naftu, poljoprivredne strojeve i automobile s velikim motorima. Kineske vlasti također su uvele izvozne kontrole na 25 rijetkih metala ključnih za elektroničku i vojnu industriju te pokrenule antimonopolsku istragu protiv Googlea.
Cijena zlata $4,000 po unci u narednih godinu dana?
Zbog rastućih napetosti u svijetu, niz analitičara priprema se za moguće probijanje sljedeće kritične razine cijene zlata od $3,000 po unci koje bi, prema svemu sudeći, moglo uslijediti u vrlo kratkom periodu. U međuvremenu, Adrian Day, izvršni direktor Adrian Day Asset Managementa, za Kitco.com izjavio je kako očekuje da bi se cijena zlata mogla naći “između 3,500 i 4,000 dolara po unci u sljedećih 12 mjeseci.”
Prema Dayu, glavni faktor koji stoji iza rasta cijene su središnje banke koje se pojačano odmiču od američkog dolara zbog njegove instrumentalizacije u geopolitičkim previranjima, dok trgovinski ratovi samo dodatno podgrijavaju negativnu atmosferu. Day također dodaje: “tržište dionica slabi, inflacija je uporna, a razine duga neodržive. To je udžbenički primjer povoljnih okolnosti za zlato.”
Premda nitko nema kristalnu kuglu i ne može sa stopostotnom sigurnošću reći što će biti dalje, izgledno je kako nas čeka turbulentno razdoblje, a upravo se zlato tijekom brojnih prethodnih kriza pokazalo kao pouzdani instrument za očuvanje vrijednosti i ostvarivanje pozamašne zarade.
Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:
Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.