3. 2. 2025.

Cijena zlata dosegla je novu rekordnu razinu i trenutno se nalazi na 2,730 eura po unci odnosno 2,797 američkih dolara po unci. Cijena zlata u eurima i dolarima tako je narasla za preko 6% od početka godine.

Što se krije iza najnovijeg dostizanja rekordne razine, saznajte u nastavku.

Kretanje burzovne cijene zlata u zadnjih 12 mjeseci

Najveća svjetska banka prebacuje 4 milijarde dolara vrijedno zlato u New York

Najveća američka i svjetska banka, JPMorgan Chase & Co., planira dostaviti 4 milijarde dolara vrijedno zlato iz Europe u New York ovaj mjesec. Iznos isporuke drugi je najveći prema burzovnim podacima još od 1994. godine.

Zlato se isporučuje za tzv. budućnosnice (eng. futures contract), terminske ugovore o kupoprodaji fizičke robe s pravom preuzimanja na određeni datum u budućnost. Špekulanti i hedgeri time ne dolaze u posjed ove robe, već trguju ovakvim ugovorima bez namjere doslovnog preuzimanja, kako bi, ili zaradili na, ili se zaštitili od promjene cijene.

Budući da je cijena zlata ponovno dosegla rekordnu razinu te da uskoro stiže potencijalna kriza, potražnja za zlatom nastavit će rasti u skoroj budućnosti, a zlato koje JPMorgan šalje u New York, s vremenom će naći put i do povećanog broja zainteresiranih ulagača koji se žele zaštititi od neizvjesnosti na svjetskim tržištima.

Sve se to odvija u tjednu kada na snagu stupa odluka američkog predsjednika Donalda J. Trumpa o novim carinskim mjerama koje će značajno promijeniti način na koji se odvija svjetska trgovina, izazvati poremećaje u opskrbnim lancima te utjecati na stopu inflacije u najvažnijoj svjetskoj ekonomiji, SAD-u.

Šokovi na svjetskim tržištima ponovni potaknuli rast cijene zlata

Kao što je najavljeno, američki predsjednik Donald J. Trump službeno uvodi carine od 25% na uvoz robe iz Kanade i Meksika te 10% na uvoz iz Kine, tri zemlje koje čine gotovo pola američkog uvoza. Prema Trumpovim izjavama, Europska unija je sljedeća i također može očekivati 10-postotne tarife. Moguće je da će do sredine ovog mjeseca biti definirane i posebne tarife na uvoz kompjuterskih čipova, farmaceutskih proizvoda, čelika, bakra, nafte i plina. 

Analitičar ovaj potez nazivaju početkom novog svjetskog trgovinskog rata odnosno svojevrsnim nastavkom onog što smo imali prilike promatrati još 2018. godine, kada je SAD prvi put uveo tarife i druge trgovinske barijere na uvoz iz Kine. Neke od tih mjera, poput uvoza električnih vozila i solarnih panela, ostale su na snazi i za vrijeme Bidenove administracije.

Tržišta ponovno strahuju od daljnje eskalacije geopolitičkih i geoekonomskih tenzija. Kanada i Meksiko već su pripremili popis uzvratnih mjera koje se odnose na uvoz američkih proizvoda, a tarife bi također mogle iznositi 25% s njihove strane. Ovakva situacija tjera sve veći broj investitora u potragu za sigurnim utočištima odnosno ulagačkim instrumentima koji nose nizak rizik. Jedan od najsigurnijih oblika ulaganja, svakako je investicijsko zlato u vidu zlatnika i zlatnih poluga koje, uz nizak rizik, istovremeno nose i visok prinos, osobito u neizvjesnim vremenima.

Cijena zlata probija psihološke granice u eurima i dolarima

Cijena zlata probila je psihološku granicu od 2,700 eura po unci te 2,800 u dolarima, iako se sada stabilizirala na nešto nižoj razini. Ako je suditi po postupcima velikih banaka kao što je JPMorgan te predviđanjima niza analitičara sa tržišta zlata, u narednim mjesecima očekuje nas daljnji rast cijene zlata.

Iako nemamo kristalnu kuglu i nitko ne može sa sigurnošću reći što će biti, činjenica je da su svjetska tržišta upravo doživjela novi šok te da nalazimo na početku novih previranja u svjetskim trgovinskim odnosima, kao i mogućeg povratka inflacije u SAD-u. Kakve i kolike će biti posljedice po svjetsku ekonomiju, zasad nije jasno i nema predvidljivih ishoda. No, izgledno je da će oni koji ulažu u investicijsko zlato u obliku zlatnika i zlatnih poluga ponovno zaštititi vrijednosti svoje imovine.

Pogledaj najbolju ponudu investicijskog zlata u Hrvatskoj klikom na link:

 

 

Tekstovi na centarzlata.com služe isključivo za informiranje i educiranje o financijskim tržištima i tržištima plemenitih metala te ih ne treba smatrati investicijskim savjetom.